Gdańsk: Za kierownicą pijany 17-latek, w aucie 6 osób bez zapiętych pasów. Sprawą zajmuje się policja

2020-06-30 13:55
Policja
Autor: pixabay.pl

Na ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku policjanci zatrzymali pijanego 17-latka kierującego oplem, z którym podróżowało sześciu pasażerów. 13, 14, 17 i 19-latkowie nie mieli zapiętych pasów. Wśród pasażerów był również poszukiwany 17-latek, który po interwencji trafił do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Zatrzymane osoby doprowadzono do komisariatu i powiadomiono ich rodziców. Policjanci skierują sprawę do sądu rodzinnego. Dodatkowo odpowiedzialności karnej nie uniknie najstarszy pasażer samochodu, który udostępnił alkohol małoletnim.

We wtorek (30.06) ok. godz. 1:00 w nocy policjanci patrolujący ul. Marynarki Polskiej dostrzegli kierowcę Opla Corsy, który przewoził zbyt dużą liczbę pasażerów. Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli, podczas której okazało się, że za kierownicą siedział pijany 17-latek. Kierowca nie miał nie tylko prawa jazdy, ale także polisy OC, ponadto wiózł w aucie 6 osób, bez zapiętych pasów. Wśród pasażerów, którzy byli w wieku od 13 do 19 lat, znajdowały się osoby nietrzeźwe oraz 17-latek poszukiwany w celu doprowadzenia go do placówki wychowawczej.

Badanie alkomatem wykazało, że kierowca opla miał ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci powiadomili o sprawie opiekunów nieletnich, którzy przyjechali po swoje dzieci na komendę. W ich obecności policjanci sprawdzili trzeźwość nieletnich. Troje z nich miało w organizmie od 0,2 do ponad promila alkoholu w organizmie
Wczoraj po południu policjanci przesłuchali najstarszego, 19-letniego pasażera. Policjanci ustalili, że 19-letni mieszkaniec Gdańska udostępnił samochód pijanemu 17- latkowi, a wcześniej kupił alkohol, którym częstował młodszych znajomych.

19-latek najprawdopodobniej usłyszy zarzut rozpijania małoletnich. Za to przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do lat 2. Policjanci dokumentacje w tej sprawie przekażą również do sądu i skierują wniosek o wgląd w sytuację rodzin nieletnich.