Gdańsk wspiera kampanię Grupy Granica: Stoimy po stronie humanitaryzmu

i

Autor: gdansk.pl

Gdańsk wspiera kampanię Grupy Granica: "Stoimy po stronie humanitaryzmu"

2021-11-03 9:05

„Bądź dla innych”, to kampania społeczna Grupy Granica, do której jako pierwsze miasto dołączył dzisiaj Gdańsk. Na przystankach i autobusach pojawią się plakaty informujące o akcji. W geście solidarności z uchodźcami, mieszkańcami pogranicza i wolontariuszami, na zielono zostaną podświetlone dzisiaj Neptun, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej i jeden z dźwigów.

Grupa Granica to koalicja organizacji pozarządowych i aktywistów pomagających uchodźcom, którzy zostali uwięzieni na pograniczu. Poza organizacją kampanii społecznej prowadzą także stronę internetową, która w jednym miejscu gromadzi wszystkie możliwe sposoby pomocy. Jest ona regularnie aktualizowana o kolejne zbiórki, petycje czy protesty.

"Kiedy latem pojawiły się pierwsze informacje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, chcieliśmy wprowadzić akcję edukacyjną wśród lokalnej społeczności. Jednak już po kilku godzinach na miejscu mieliśmy styczność z pierwszą wywózką. Mierzymy się z tym trzeci miesiąc. Stan wyjątkowy uniemożliwia nam dotarcie z pomocą humanitarną do osób, przebywających na granicy. Cieszymy się, że Gdańsk włącza się w naszą akcję i liczę, że przyłączą się kolejne miasta"

- mówił Maciej Mandelt, przedstawiciel Stowarzyszenia Nomada, jednej z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica.

Gdańsk wspiera Grupę Granica

Do udziału w kampanii, organizatorzy zaprosili wszystkie samorządy. Gdańsk stał się pierwszym miastem, które zdecydowało się udostępnić przestrzeń miejską na plakaty kampanii. O współpracy poinformowano na briefingu prasowym, w którym uczestniczyły władze Gdańska: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska; Andrzej Stelmasiewicz, radny Gdańska, a także m.in. Maciej Mandelt ze stowarzyszenia Nomada, Kamila Kazior z Komitetu Obrony Demokracji Pomorze oraz Zofia Lisiecka i Elizaveta Rubakha z Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania i Rady Imigrantów i Imigrantek.

Zielone światło dla potrzebujących

W Michałowie, zielone światło przy wejściu do domów oznacza, że w środku osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i opatrzyć rany. Gdańsk w ramach solidarności zdecydował się podświetlić po zmroku we wtorek, 2 listopada na zielono: 

  • most na ul. Kościuszki, 
  • dźwig na terenie Stoczni Cesarskiej,  
  • fontannę Neptuna

 - Bardzo się cieszę, że Gdańsk włącza się w tą akcję, bo ma ona na celu uświadomienie Polakom jak wygląda sytuacja, bo wprowadzony stan wyjątkowy jest tylko po to, by nikt nie wiedział co dzieje się na polskiej granicy - mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.  

Iga Baumgart: Jestem popularna, ale zakupy mogę zrobić normalnie!