Gdańsk otrzyma 80 mln zł dofinansowania z Polskiego Ładu. Kielnieńska będzie przebudowana, pieniędzy nie uzyskają dwa projekty

2021-10-27 11:32
Kielnieńska
Autor: gdansk.pl

W pierwszej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu Gdańsk dostanie ponad 80 mln zł na przebudowę ul. Kielnieńskiej na Osowej. Dofinansowanie nie obejmie dwóch innych zgłoszonych projektów. Chodzi o przebudowę Długiego i Rybackiego pobrzeża oraz budowę szkoły podstawowej przy ul. Wodnika.

Gdańsk do rządowego programu Polski Ład zgłosił trzy inwestycje. Projekty zakładały pozyskanie 85 mln zł na przebudowę ulicy Kielnieńskiej, 35,4 mln zł na modernizację pobrzeży Długiego i Rybackiego nad Motławą oraz 20 mln zł na budowę szkoły podstawowej przy ul. Wodnika.

W poniedziałek, 25 października, wojewoda pomorski Dariusz Drelich ogłosił wyniki pierwszej edycji Polskiego Ładu, dotyczące Pomorza. Kwota dofinansowania dla całego województwa wyniosła 1 213 204 616,88 zł (ponad 1,2 mld zł). Gdańsk otrzyma z tej puli 80,75 mln zł na przebudowę ul. Kielnieńskiej (od obwodnicy S6 do wiaduktu kolejowego na styku obwodowej Trójmiasta i Metropolitalnej). 

-Dofinansowany projekt jest jednym z trzech, o które wnioskowaliśmy. Projekt o tyle istotny, że wraz z powstaniem obwodnicy metropolitalnej ruch na ulicy Kielnieńskiej zasadniczo się zwiększy. To projekt, o który zabiegamy z mieszkańcami Osowej od wielu wielu lat. Dofinansowanie wyniesie 80 milionów złotych. Bardzo się z tego powodu cieszymy. Ale myślę, że trzeba też bardzo wyraźnie powiedzieć, że gdańscy podatnicy co roku do budżetu centralnego przekazują 3,5 miliarda złotych, a otrzymują 80 milionów złotych na ulicę Kielnieńską – mówiła podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.Według wojewody Dariusza Drelicha za 6 miesięcy powinny zostać ogłoszone przetargi na wszystkie wsparte projekty.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE