Gdańsk dzieli się dobrem - ruszył fundusz wspierający organizacje społeczne

2021-01-11 14:26
GDD
Autor: mat. pras.

Zapal światło pamięci Pawła Adamowicza. Wpłacając datek, współtworzysz największe serce na świecie, a całość wpłaconych środków zostanie przekazana na działania organizacji społecznych w całej Polsce. Priorytetem funduszu będzie wspieranie działań podejmowanych przez organizacje mniej doświadczone, spoza dużych aglomeracji i z terenów o ograniczonym dostępie do programów pomocowych oraz inicjatywy tworzone z myślą o grupach narażonych na dyskryminację i wykluczenie.

Przyłącz się do akcji wpłacając datek w wysokości min. 20 zł i symbolicznie zapal jeden z 36 000 zniczy, które stworzą 14 stycznia na placu Solidarności w Gdańsku wielkie serce upamiętniające prezydenta Pawła Adamowicza w drugą rocznicę jego śmierci. Każdy datek w całości przekazany zostanie na fundusz GDAŃSK DZIELI SIĘ DOBREM wspierający działania organizacji społecznych, ruchów obywatelskich oraz działających w nich wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski.  GDAŃSK DZIELI SIĘ DOBREM to akcja wsparcia prowadzona w duchu idei zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza.

– Na tym, co złe, razem wybudujmy coś, z czego wspólnie będziemy dumni. Chcemy, żeby idee Pawła Adamowicza, jego wrażliwość społeczna, były podstawą do zmian społecznych tych małych, codziennych, ale jak ważnych. Zmian jakże potrzebnych w małych wspólnotach i wielkich ośrodkach miejskich. Upamiętnijmy ideę, którą przez ostatnie lata Paweł Adamowicz wdrażał w Gdańsku, ideę, która stała się mottem działań społecznych i obywatelskich w mieście, a w końcu ideę, którą podsumował klamrą w ostatnich swoich słowach na scenie WOŚP – 13 stycznia 2019 roku o godzinie 19:55: „Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności… To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam” – do zbiórki zachęcają inicjatorzy akcji.

Suma wszystkich darowizn zebranych podczas akcji stworzy fundusz, który będzie wydatkowany na projekty społeczne w całej Polsce. Maksymalna wysokość grantu w ramach funduszu GDAŃSK DZIELI SIĘ DOBREM to 5 000 zł, mogą się o niego starać organizacje społeczne, ruchy obywatelskie, instytucje samorządowe z całej Polski. Promowane będą działania o charakterze publicznym, z wyłączeniem politycznych i religijnych, w tym inicjatywy tworzone z myślą o grupach narażonych na dyskryminację i wykluczenie.

Nabór do funduszu jest ciągły, a decyzje będą zapadały minimum raz na kwartał. Po zgromadzeniu pierwszych środków oraz zebraniu się Rady Funduszu zostanie opracowana szczegółowa dokumentacja dotycząca składania wniosków oraz regulamin przyznania grantów. Akcję można wesprzeć TUTAJ.