Gdańscy studenci dostali po kieszeniach. Wzrosły ceny za akademiki

i

Autor: UG, pixabay.com

ceny

Gdańscy studenci dostali po kieszeniach! Wzrosły ceny za akademiki uniwersyteckie. O ile?

2023-11-03 14:58

W tym roku studenci z Gdańska odczuli wysokie ceny. Akademiki Uniwersytetu Gdańskiego w 2023 roku są droższe niż w ubiegłym o około 30 procent. Jakie są tego przyczyny? Ile zapłacimy za akademik po wakacjach?

Ile jest miejsc w akademikach Uniwersytetu Gdańskiego na rok 2023/2024?

Na najbliższy rok akademicki przygotowano 1328 miejsc w domach studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. Początek już w październiku 2023.

O ile wzrosła cena za akademik w Gdańsku?

Studenci, którzy zamieszkują gdańskie akademiki, dostali po kieszeniach. 

Podwyżka za miejsce/pokój wzrosła od 29 do 32 proc. Jest ona spowodowana bardzo dużym wzrostem cen za energię elektryczną, cieplną i wywóz nieczystości 

– mówi rzeczniczka uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

Ile będzie kosztować akademik UG w roku akademickim 2023/2024?

Uniwersytet Gdański ma osiem domów studenckich, z czego jeden jest w remoncie.

Ceny w pokojach (w zależności od standardu, akademika i dostępności łazienki – może być w pokoju, ogólnodostępna lub wspólna dla dwóch pokoi) będzie wynosiła od 590 zł do 730 zł.

W roku ubiegłym ceny wynosiły od 460 zł do 600 zł za pokój jednoosobowy 

- zaznaczyła rzeczniczka i dodała, że rok temu o jedno miejsce w akademiku starały się ponad cztery osoby.

Akademiki w wakacje nie stoją puste 

Pokoje w domach studenckich w okresie wakacyjnym są wynajmowane turystom. Na tzw. akcję lato 2023 uczelnia przeznaczyła ok. tysiąca pokoi.

Na przełomie sierpnia/września będziemy gościć bardzo liczną grupę młodzieży – EuroSkills Gdańsk 2023 - Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów 

- zapowiedziała Nieczuja-Goniszewska.

Uniwersytet Gdański przygotowuje się na nowy rok akademicki

Rzeczniczka podkreśliła, że od 1 czerwca trwa rekrutacja na 93 kierunki studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

Podobnie jak w poprzednich latach przygotowano blisko 9 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tys. miejsc na studiach niestacjonarnych 

- wyjaśniła.

Na uczelni w tym roku pojawią się nowe kierunku. Na Wydziale Filologicznym będzie to japonistyka i sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale Historycznym – ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania – zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie). Pojawią się też nowe kierunki studiów drugiego stopnia.

Nowe kierunku w języku angielskim na UG

Największa uczelnia na Pomorzu w tym roku wzbogaci ofertę studiów w języku angielskim. "Nie tylko przekształciliśmy w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym (International Business i Logistics and Mobility), ale również wychodzimy z propozycją rozpoczęcia kształcenie na zupełnie nowych kierunkach: Tourism and Hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) i Marine Biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii)" - wyjaśniła i dodała, że za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim uczelnia nie będzie pobierała opłat.

Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Gdańskim

W ubiegłym roku podczas zapisów na studia I stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejszym kierunkiem była psychologia - wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszyły się: zarządzanie (ponad 1,3 tys. chętnych), prawo (ponad 1,2 tys. chętnych), ekonomia (ponad 1,1 tys. chętnych) i międzynarodowe stosunki gospodarcze (prawie 1 tys. chętnych). Z kolei najwięcej osób na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na: kryminologię (prawie 13 osób), informatykę - profil ogólnoakademicki (niemal 12 osób), psychologię (10 osób), administrację (9 osób) i produkcję form audiowizualnych.

Uniwersytet Morski w Gdyni ze stuletnią tradycją [GALERIA]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Zawody Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej maj 2023
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE