Dziś święto nauczycieli i pracowników oświaty. Ilu mamy pedagogów w powiecie?

2021-10-14 11:01
Szkoła nauczyciel
Autor: Alexas_Fotos/Pixabay/cc0 Będzie więcej odziałów klas pierwszych w szkołach średnich

Na Dzień Edukacji Narodowej Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące nauczycieli i szkół. Wynika z nich, że na Pomorzu zawód ten zdecydowanie częściej wybierają panie. A większość to nauczycielki dyplomowane.

Ilu mamy pedagogów?

W województwie pomorskim zatrudnionych jest ponad 38 tys. nauczycieli. Dotyczy to wszystkich poziomów kształcenia: od przedszkoli, poprzez szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i policealne aż po uczelnie wyższe. W tym zawodzie zdecydowanie dominują panie, których jest ponad 77 proc. Najwięcej pedagogów, bo ponad 46 proc., pracuje w szkołach podstawowych, zaś najmniej w policealnych (0,6 proc.).

Dyplomowani czy kontraktowi?

Nauczyciele mogą otrzymać różne stopnie awansu zawodowego, które zależą m.in. od stażu pracy i osiągnieć. Warto podkreślić, że prawie 23 tys. z nich pracuje w miastach, a tylko niewiele ponad 9 tys. na wsiach. Bez względu na miejsce zatrudnienia, na Pomorzu zdecydowanie dominują nauczyciele dyplomowani (ok. 55 proc.) i kontraktowi (ok. 19 proc.). Najmniej, bo ok. 3 proc. wśród nauczycieli, stanowią stażyści, czyli osoby z najkrótszym stażem pracy.

nauczyciele pomorskie
Autor: pomorskie.eu

Jakich szkół jest najwięcej?

W województwie pomorskim mamy prawie 3 tys. placówek wychowania przedszkolnego, szkół i uczelni. Naukę w nich pobiera prawie 502 tys. uczniów i studentów. Niewiele ponad 50 proc. stanowią uczennice i studentki. Najwięcej uczy się w szkołach podstawowych (40,5 proc.), a najmniej w specjalnych (0,2 proc.). W naszym regionie dominują przedszkola (52,9 proc.) i szkoły podstawowe (27,1 proc.), zaś najmniej jest placówek policealnych (3,4 proc.) i uczelni (0,8 proc.). Co ciekawe, na jeden etat nauczycielski najwięcej uczniów przypada na wsiach w szkołach branżowych I i II stopnia. To aż 25 uczniów na jednego nauczyciela w porównaniu ze szkołami podstawowymi (12) i technikami (13).

Maleńka Zosia walczy o życie, a ten drań kradnie jej pieniądze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE