Dziesięć lat temu ruszyła budowa PKM. Zobaczcie zdjęcia kiedyś i dziś!

Pomorska Kolej Metropolitalna przypomniała w mediach społeczościowych, że jej życie rozpoczęło się dokładnie 3 stycznia 2013 roku na wysokości dawnego nasypu Kolei Kokoszkowskiej na wysokości Gdańska Zaspy. Kolekcja archiwalnych zdjęć w zestawieniu z aktualnymi fotografiami tych samych miejsc robi wrażenie.

Ile lat ma PKM, czyli Pomorska Kolej Metropolitalna?

Odpowiedź na to pytanie przypomniała dziś sama Pomorska Kolej Metropolitalna SA, która odpowiada za infrastrukturę i rozwój tej pierwszej w kraju linii kolejowej wybudowanej przez samorząd w poście na Facebooku.

Dokładnie 10 lat temu - 3 stycznia 2013 r. - ruszyły wyburzenia budynków stojących na trasie PKM, rozpoczęła się też wówczas wycinka drzew, w zdecydowanej większości samosiejek, jakie wyrosły w starym pasie kolejowym nieużywanym przez kilkadziesiąt lat (w zamian posadziliśmy aż 70 tys. nowych!). Pamiętamy jakie zaskoczenie wśród niektórych wywołały wówczas te obrazki - wiele osób nie wierzyło bowiem, że projekt PKM, o którym od kilku lat się mówiło, kiedykolwiek się zmaterializuje.

Dziś to już historia, ale warto o niej pamiętać, bo często zapominamy, że to właśnie dzięki kilkuletnim żmudnym przygotowaniom niezbędnej dokumentacji, zdobywaniu kolejnych wymaganych pozwoleń, przeprowadzeniu z odpowiednim wyprzedzeniem konsultacji społecznych, prac archeologicznych, saperskich, itp. itd., potem samą budowę takiej inwestycji jak PKM można było zrealizować w zaledwie dwa lata (2013-2015).Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was fotograficzne porównanie kilku lokalizacji na trasie PKM - jak wyglądały dekadę temu i obecnie

– czytamy na Facebooku PKM.

Elektryfikacja, kierunek Gdańsk Południe - PKM dalej się rozwija

Przypomnijmy, że pierwsze przejazdy na linii PKM odbyły się 30 sierpnia 2015 roku.

Obecnie trwa elektryfikacja linii, w listopadzie odbyły się pierwsze testowe przejazdy pociągiem elektrycznym na tej trasie. Prace powinny zakończyć się w połowie 2023 r.

W grudniu 2022 otwarto nowy przystanek na trasie PKM - Gdańsk Firoga

W toku są przygotowania do rozbudowy sieci połączeń w kierunku dzielnic południowych Gdańska. PKM Południe jest na etapie przygotowania Studium Techniczno - Ekonomiczno - Środowiskowego (STEŚ), częścią tego procesu były konsultacje z mieszkańcami, których seria odbyła się w 2022 roku.

Zaćmienie słońca w Gdańsku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE