Dzień Jedności Kaszubów 2023: Tak świętuje się na TikToku i Instagramie

i

Autor: Pixabay.com

Dzień Jedności Kaszubów: Tak świętuje się dziś na TikToku i Instagramie

2023-03-18 22:46

W niedzielę (19 marca) obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów. Tego dnia nie zabraknie czarno-żółtych flag na ulicach ale i... TikToków i postów na Instagramie. Język Kaszubski odnalazł się tam doskonale! Zobaczcie sami!

Kaszubi stanowią jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup regionalnych w Polsce i obecni są na obszarze Pomorza co najmniej od 770 lat. 19 marca przypada Dzień Jedności Kaszubów, ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisanej informacji której pojawia się nazwa tego regionu.

Jak przypomina gdansk.pl, święto regionu - Dzień Jedności Kaszubów - obchodzone jest od 17 lat w dniu 19 marca. Dnia 19 marca 1238 roku papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.

Kaszubi świętują też w social mediach

Nie tylko politycy czy działacze przenieśli się ze swoimi treściami na media społecznościowe. Na TikToku, czy Instagramie nie brakuje także i języka kaszubskiego! Jest poważnie i z przekazem, ale jest też i z humorem. 

Karolina Weber na co dzień uczy języka kaszubskiego, historii Kaszub, a do tego jest wychowawcą trzech klas i pedagogiem specjalnym. Wszystko to wiemy z jej TikToka! 

Jak mówi w rozmowie z nami Dzień Jedności Kaszubów to dla niej wydarzenie promujące kaszubszczyznę w dzisiejszych czasach.

W dzień ten na ulicach usłyszeć można żywy kaszubski język i zobaczyć kulturę, tradycję. Widać kaszubskie symbole, stroje ludowe. Czuć kaszubszczyznę w powietrzu. Elementy te udostępniane publicznie zaciekawiają często przechodniów, którzy w konsekwencji ciekawości poznają choć cząstkę elementów kaszubskości.

Ciekawią też jej TikToki. Na swoim koncie ma wiele zapytań właśnie o to, czym jest język kaszubski. 

Ludzie reagują naprawdę różnie. Większość jednak dopytuje, jest ciekawa. Pyta o sam język, o tradycję, kulturę, często historię Kaszub. Ewidentnie jest to często dla nich coś nowego i bardzo interesującego. Na szczęście obecnie mamy modę na folklor i to co stare jest modne. Ludzie zaczynają powracać do tradycji. Modny jest haft, ceramika, słowiańska mitologia.

Karolina Stankowska, czyli Kaszubska Influencerka

Mówi się, że życie influencera jest usłane różami. Kaszubski influencer to ma dopiero życie! Mówi o tym i pokazuje to na co dzień w swoich social mediach Karolina Stankowska, czyli Kaszubska Influencerka. Pokazuje ona często piękne uroki Kaszub - oczywiście opowiadająco tym po kaszubsku! Na pytanie o to, czym jest dla niej dziś Dzień Jedności Kaszubów odpowiada jednym słowem: DUMA!

Jestem bardzo dumna z swojego pochodzenia, jako Kaszubi mamy bogatą historię, przede wszystkim swój język i kulturę, mamy tak wiele, a tak często tego nie doceniamy.

Zapytana o to, czy język kaszubski jest dalej używany i "modny" odpowiedziała w rozmowie z nami, że jej zdaniem "Popularność Kaszub jest coraz większa, z roku na roku przybywa ogrom obiektów turystycznych jak i turystów, coraz więcej uczniów uczęszcza na język kaszubski, coraz więcej się dzieje, muzyka, książki obyczajowe, eventy, nawet zabawne jest to, że wraca moda na tabakę i rodzą się pokolenia rogarzy i tabaczników" - podkreśla. 

Jak dobrze znasz język kaszubski? Mało kto rozumie chociaż połowę!

Pytanie 1 z 6
"Kobieta" po kaszubsku to?
o. Janusz Jędryszek o odpuście kaszubskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE