Dzień Dziecka 2023. Ile wydamy na prezenty? Jest najnowszy raport

i

Autor: pixabay

Raport

Dzień Dziecka 2023. Na prezent wydamy nawet kilkaset złotych. Jest najnowszy raport

2023-05-30 14:45

1 czerwca to wyjątkowy dzień w kalendarzu. Dzieci świętują, a rodzice chcą uszczęśliwić swoje dzieci. Jak pokazuje badanie aż 96 proc. rodziców tego dnia kupi prezenty swoim pociechom. Ile w tym roku wydamy na Dzień Dziecka i jakie upominki kupujemy najczęściej?

Ponad 3/4 respondentów zadeklarowało w badaniu Empiku, że w tym roku kupi prezenty na Dzień Dziecka. W grupie rodziców ten odsetek wzrasta do 96 proc. Co ciekawe, aż 50 proc. osób, które nie mają dzieci, zamierza obdarować z tej okazji kogoś z rodziny lub znajomych, a dla 15 proc. badanych 1 czerwca to także okazja do obdarowania siebie samego.

Ile wydamy na Dzień Dziecka?

Najwięcej osób, bo aż 43 proc., przeznaczy na prezent dla jednego dziecka od 51 do 100 zł. Na upominek o wartości do 50 zł zdecyduje się 17 proc. W tej grupie dominują rodzice najmłodszych oraz osoby, które nie mają własnych dzieci. Blisko 1/3 badanych zamierza kupić prezent o wartości od 101 do 300 zł. Okazuje się, że 65 proc. wszystkich respondentów kupi prezenty dla dwojga, trojga lub większej liczby dzieci.

Najczęściej dajemy prezenty materialne

Jak podaje badanie, prezenty na Dzień Dziecka są najczęściej materialne - kupowane. Taką opcję wskazało 3/4 osób, z czego 60 proc. zrobi zakupy online lub przez aplikację mobilną. Blisko 40 proc. badanych pyta wcześniej obdarowywanego o konkretne preferencje i życzenia, a 34 proc. szuka inspiracji w internecie.

Z kolei 23 proc. osób ufunduje dzieciom ciekawe przeżycie lub doświadczenie (bilet do kina czy na koncert, wycieczkę). Na podarowanie czegoś słodkiego zdecyduje się 13 proc. badanych, a 7,5 proc. respondentów wybierze kartę prezentową do konkretnego sklepu. 

Największy odsetek badanych (40 proc.) kupi prezenty z tygodniowym wyprzedzeniem, a 27 pric. zostawia to na ostatnią chwilę - na dzień przed lub nawet 1 czerwca. Co piąta osoba deklaruje „prezentową gotowość” na dwa tygodnie przed Dniem Dziecka, a niespełna 12 proc. - co najmniej miesiąc wcześniej.

Najpopularniejsze prezenty na Dzień Dziecka

Aż 66 proc najmłodszych (do 12 r.ż.) otrzyma klasyczne zabawki. Co ciekawe, 33 proc. dorosłych dzieci też może liczyć na tego rodzaju prezent. Przed Dniem Dziecka największą popularnością cieszą się zestawy LEGO, a także gry planszowe, zabawki edukacyjne i interaktywne.

Hitem sprzedaży niezmiennie są gry znane i lubiane, czyli Scrabble, Monopoly, Jenga. Ponadto przed Dniem Dziecka szczególnie umacnia się trend obserwowany od jakiegoś czasu na rynku, czyli rośnie sprzedaż w kategorii produktów dla KidAdult. Świetnym przykładem są tu klocki, przede wszystkim linie wykorzystujące zamiłowanie dorosłych do zabawy czy chociażby figurki, które mają liczne grono wiernych fanów - kolekcjonerów 

- tłumaczy Katarzyna Braksator, Menadżerka Działu Zabawki w Empiku.

Niezmiennie od lat jednym z najczęściej wybieranych prezentów na Dzień Dziecka jest książka. Na jej zakup zdecyduje się aż 60 proc. badanych.  

To tzw. pewniak, który świetnie sprawdza się zarówno w przypadku tych młodszych, jak i starszych dzieci. Dlatego tradycyjnie na 1 czerwca przygotowaliśmy bogatą ofertę tytułów i w lepszych cenach można kupić setki książek 

– mówi Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książka w Empiku.

Zainteresowaniem cieszą się również prezenty z kategorii: odzież i obuwie (>20 proc.) oraz akcesoria sportowe, np. hulajnogi (19 proc.). Za nimi plasują się gadżety takie jak: kubki czy breloki. Wśród upominków dla nastolatków popularne są także gry na konsole i PC, sprzęt elektroniczny oraz perfumy i kosmetyki. W przypadku dorosłych dzieci – 20 proc. respondentów deklaruje zakup płyt muzycznych, w tym winyli.

Mamy supermoce! - Męskie Granie 2023 w Esce Rock
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE