ZIma

i

Autor: pixabay

Na drogach

Drogowcy już szykują się na zimę. Kto odpowiedzialny jest za odśnieżanie dróg i ulic?

Zima zaskoczyła drogowców? Nie w tym roku! Bo zaczęli już przygotowania do nadchodzącego deszczu, śniegu i mrozu. W magazynach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad są już setki tysięcy soli.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w sezonie zimowym 2023/2024 będzie utrzymywać ponad 17,8 tyś km dróg krajowych. Wykonawcy przygotowują sprzęt konieczny do zimowego utrzymania.  Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD), w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, jak co roku będą prowadzone  w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu.

Na podstawie prowadzonych postępowań przetargowych kupujemy sól od polskich firm, tj. Kopalni Soli Kłodawa oraz KGHM Metraco. W części województw sól kupowana jest samodzielnie przez wykonawców zimowego utrzymania, którzy pozyskują sól również z innych źródeł

– informuje GDDKiA.

Działają już Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je ich użytkownikom. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej drogi.gddkia.gov.pl.

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dróg i ulic?

Każda droga publiczna ma swojego zarządcę. Odpowiada on za jej utrzymanie przez cały rok, w tym również zimą. Kto musi ją odśnieżyć zależy od rodzaju drogi:

  • drogi krajowe i autostrady - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
  • drogi wojewódzkie - zarząd województwa,
  • drogi powiatowe -zarząd powiatu,
  • drogi gminne - wójt, burmistrz lub prezydent miasta,
  • drogi wewnętrzne - zarządca terenu, przez który przebiegają lub właścicieli.

Jak rozpoznać kategorię drogi?

Każda z dróg ma swoje oznaczenie.

Drogi krajowe i autostrady - ich oznaczenie umieszczane jest na czerwonym prostokącie z białą obwódką i białym oznaczeniem literowo-liczbowym. W przypadku austostrad, numer jest poprzedzony literą A. Drogi ekspresowe mają oznaczeni "S", a drogi krajowe dwucyfrowy numer.

Drogi wojewódzkie - żółty prostokąt z czarnym obramowaniem i trzema czarnymi cyframi, które składają się na oznaczenie danej drogi.

Drogi powiatowe i gminne - tutaj nie ma specjalnych oznaczeń bezpośrednio na drogach. Informacji o tym, czy dana droga jest gminna czy powiatowa trzeba często szukać w planach zagospodarowania przestrzennego powiatu lub gminy. Takie dane zawarte są często na stronach internetowych konkretnego samorządu.

Drogi wewnętrzne - są one oznaczone białymi znakami z czarnym napisem „droga wewnętrzna” lub „strefa ruchu”.

Plaże idealne na jesienny wyjazd. Gdzie wykąpiesz się w Europie?

Pomorskie. Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE