Węgiel

i

Autor: Silesia

węgiel

Dopłaty do węgla 2023. Na to czekają Polacy. Jaka jest decyzja?

Sytuacja minionej zimy i problemy z zakupem węgla były dramatyczne. Czy w 2023 będzie lepiej i Polacy będą mogli spać spokojnie w ciepłych mieszkaniach? Rodzi się wiele pytań dotyczących dopłat do zakupu węgla, zo w tej sprawie mówi rząd?

Dodatek węglowy w 2023 roku

W 2022 roku najtańszy węgiel można było kupić w kopalni. Jednak cena była i tak wysoka, do tego trzeba było doliczyć koszty transportu i poświęcić kilka dni na stanie w kolejkach lub ćwiczyć cierpliwość w niekończących się próbach zakupu przez internet. Jesienią ceny węgla na składach sięgały nawet 4 tys. zł. Zdarzały się absurdalne sytuacje, w których węgiel sprzedawano za 3 tys. zł pod pretekstem "promocji". Wówczas jeśli ktoś potrzebował 5 ton węgla do ogrzewania domu, koszty mogłyby wynieść aż 20 tys. zł. Rząd wprowadził wtedy samorządowe punkty dystrybucji oraz dodatek węglowy. Jak problem zakupu opału i dostaw węgla będzie rozwiązany w sezonie grzewczym 2023/2024? Są pierwsze prognozy pogody na nadchodzącą zimę, ile Polacy będą musieli wydać na węgiel?

Dodatek węglowy 2023. Jak złożyć wniosek?

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Takie warunki obowiązywały wiosną 2023 roku. Czy nowe wnioski i dofinansowanie będzie można otrzymać również w 2023 roku?

Czy w 2023/2024 roku będzie dodatek węglowy?

Kwestia tego, czy rząd dopłaci do zakupu węgla jesienią 2023 roku to ważny temat dla wieku kupujących. 31 lipca skończyła się promocja „Drugie tyle węgla, taniej o 400 zł/t”, w sklepie PGG znajdziemy węgiel w niższych cenach. Nie są tam dostępne jednak wszystkie rodzaje węgla. Coraz częściej Polacy pytają więc wprost: czy zimą 2023/2024 rząd będzie dopłacał do węgla? Dla wielu gospodarstw ubiegłoroczne wsparcie było niezbędne by poradzić sobie finansowo w trudnym czasie inflacji.

Decyzja rządu w sprawie dodatku węglowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że rozważa możliwość wprowadzenia dodatku węglowego na jesień 2022 roku. Teraz sprawa wydaje się bardziej odległa, po wywiadzie jakiego Radiu Zet udzieliła minister resortu Anna Moskwa.

Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują, ale oczywiście zawsze z otwartością, z obserwacją sytuacji, gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło, będziemy interweniować. W tym roku tego węgla nie zabraknie ani dla gospodarstw domowych, ani dla ciepłowni, ani dla energetyki. Są zapasy z ubiegłego roku przede wszystkim w polskich kopalniach. Kopalnie o tym informują. Przede wszystkim Polska Grupa Górnicza zachęca do zakupów. Jest dużo węgla polskiego jeszcze z ubiegłego sezonu, z tego sezonu, jest też węgiel importowany, otworzył się też rynek prywatny, prywatni pośrednicy też węgiel do Polski ściągają

- powiedziała.

Czy będzie przedłużony dodatek węglowy?

GALERIA: Jak oszczędzać na jedzeniu?

Anna Moskwa o dostępności węgla w UE. "Jesteśmy w kryzysie"
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE