zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay Oszczędności same urosną

Finanse

Dodatkowa wypłata dla etatowców! Coraz więcej osób z tego korzysta, w lutym padł rekord

2023-04-14 8:51

Ten patent na dodatkowy zastrzyk gotówki jest coraz częściej wykorzystywany. Jak pokazują liczby, w lutym polscy pracownicy wypłacili 117 milionów złotych. To pieniądze, które miały być oszczędnościami na czas emerytury, ale zgodnie z przepisami każdy pracownik może z nich skorzystać wcześniej. Podajemy dokładnie, ile można zyskać i jak to zrobić.

Comiesięczne wypłaty z PPK

Chodzi o wprowadzone przed czterema laty program mający być wsparciem emerytalnym w ramach OFE. Polacy wypłacają coraz więcej pieniędzy ze swoich subkont prowadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Jak podaje "Puls Biznesu": w 2022 r. wypłacano średnio po 50 mln zł miesięcznie, tymczasem w styczniu tego roku było to ponad 80 mln zł, a w lutym już 117 mln zł. Mimo to saldo napływów pozostaje dodatnie — w lutym wyniosło niemal 300 mln zł. Dane pokazują, że chętnych do wypłat jest coraz więcej, czy to będzie oznaczać klęskę najnowszego systemu?

Wypłaty nas zbytnio nie niepokoją. Mamy łącznie 2,5 mln uczestników, a pieniądze zdecydowało się wypłacić 60 tys. To są często z miesiąca na miesiąc te same osoby. Część uczestników na pewno testuje system – sprawdzają, czy rzeczywiście są to prywatne pieniądze i można je wypłacić

- mówi, cytowany w artykule, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje funkcjonowanie PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - zmiany od marca

Nagłe zwiększenie wypływu gotówki może mieć związek z tym, że PPK są teraz na tapecie w wielu miejscach. Rozmawia się o tym w pracy, prowadzona jest kampania medialna: w marcu wszyscy, którzy rezygnowali z programu, ponownie do niego wrócili. To tzw. autozapis. By tego uniknąć, trzeba ponownie złożyć wniosek o rezygnację z PPK. Więcej pisaliśmy o tym w naszym artykule.

Czytaj także: PPK znów będą potrącać z Twojej wypłaty! Chcesz zrezygnować? Złóż wniosek [WZÓR]

W ramach kampanii społecznej sami zwróciliśmy uwagę na to, że środki mogą być wypłacane. Z badań wynika, że podstawową bolączką są właśnie kwestie związane z OFE - ludzie zastanawiają się, czy PPK to środki prywatne czy publiczne, więc chcieliśmy im pokazać, że to są ich pieniądze, których nikt im nie zabierze. Dlatego informowaliśmy o tym, jaka jest skala wypłat. To mogło nieco sprowokować kolejne wypłaty. Oczywiście nie bez znaczenia jest sytuacja gospodarcza – płacimy trochę wyższe rachunki, więc pewnie część osób zdecydowała się wykorzystać ten dodatkowy bufor finansowy

- mówi Paweł Borys.

Zgodnie z ustawą do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tzw. ponownym autozapisie do PPK osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat. Od 1 kwietnia pracodawca wznowi za taką osobę dokonywanie wpłat do PPK.

Czy PPK się opłaca?

Jak podaje Business Insider Polska, przeciętny Kowalski po roku może zyskać prawie 900 zł. Przy minimalnej krajowej wychodzi około 440 zł. Średnia kwota zwrotu z konta w PPK to natomiast 2443 zł, co oznacza, że wypłacający robią to raczej nie co miesiąc, ale regularnie, co kilka miesięcy.

Chciały ratować wnuki, straciły oszczędności życia. Seniorki ofiarami bezwzględnych oszustów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE