skarbowka

i

Autor: Pixabay.com

urząd skarbowy

Do pomorskich skarbówek wpływa więcej donosów. Skarżymy się na szefów czy sąsiadów

2023-05-31 7:34

W ubiegłym roku pomorskie skarbówki odnotowały ponad 3200 anonimowych informacji o nieprawidłowościach skarbowych. Jak się okazuje, w ostatnich latach wzrasta liczba donosów. Na co donoszą mieszkańcy Pomorza fiskusowi?

Donos - to słowo wywołuje skrajne emocje - od pozytywnych (szczególnie dla organów państwowych) po negatywne (dla bohaterów informacji, którzy poniosą konsekwencje). Urzędy nie ukrywają, że korzystają z anonimowych informacji. Każdy taki sygnał jest weryfikowany - obwieszcza Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Ile donosów wpłynęło do pomorskich skarbówek w 2022 r.?

W 2022 roku do urzędów skarbowych na Pomorzu wpłynęło 3 289 informacji sygnalnych (w 2021 r. było to 3 144). Drogą mailową wpłynęło 883 informacji (w 2021 r. było to 837), a telefonicznie - 182 (w 2021 r. - 239).

W ostatnich latach w Izbie Administracji Skarbowej w Gdańsku oraz w podległych urzędach skarbowych wzrasta liczba otrzymywanych informacji sygnalnych o możliwych do wystąpienia nieprawidłowościach

- mówi st.asp. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Ponadto donosy wpływały też poprzez Krajowy Telefon Interwencyjny KAS i tutaj odnotowano największy wzrost zainteresowania. Informatorzy skorzystali ze specjalnej linii 1267 razy. To o 231 razy więcej niż w 2021 roku.

Na co donoszą mieszkańcy Pomorza?

Najczęściej informacje sygnalne dotyczą nieprawidłowości w prowadzeniu działalności gospodarczej, niezgłoszonego najmu nieruchomości, braku wydawania paragonów czy faktur za wykonane usługi bądź zakupione towary, nielegalnego zatrudnienia czy też prowadzonej sprzedaży na portalach aukcyjnych. Bardzo często ujawniane są także sytuacje prowadzenia działalności gospodarczej bez jej uprzedniego zarejestrowania (np. warsztaty samochodowe, usługi kosmetyczne) 

- dodaje Pakalski.

Jak wyglądają donosy?

Informacje sygnalne są różnej treści. Oto przykłady niektórych z nich:

  • „Uprzejmie informuję o łamaniu prawa podatkowego przez mojego pracodawcę w placówce (…). Pracodawca zmusza mnie oraz innych pracowników do niewystawiania paragonów na kasie fiskalnej za płatności gotówką oraz sam nakłania klientów by za wykonane usługi płacili gotówką wtedy będzie jeszcze przyznany rabat za wykonaną usługę, aby ukryć część dochodów. W większości przypadków paragony nie są jednak wystawiane.”
  • „Zleciłam firmie budowlanej (…) budowę domu w stanie surowym. Warunkiem rozpoczęcia przez wykonawcę prac budowlanych było wpłacenie zaliczki w wysokości (…). Zaliczkę wpłaciłam przelewem bankowym w dniu (…). Wykonawca nie wystawił mi faktury zaliczkowej tylko przesłał mailem skan paragonu fiskalnego wystawionego dnia (…) na usługę budowlaną z 23%VAT, pomimo tego, że VAT na usługi budowlane to 8% (…)”
  • „Dzień Dobry. Sytuacja powtarza się rokrocznie w okresie długiego majowego weekendu i w tym roku również nie jest inaczej. Właścicielce najwidoczniej opłaca się podjąć ryzyko nałożenia kary finansowej przez US w związku z wynajmem domu mieszkalnego całorocznego oraz domku letniskowego wczasowiczom w okresie (…) Niniejsze doniesienie dotyczy działalności wbrew prawu skarbowemu (…) i też pod tym samym adresem oferującej domy pod wynajem (…).”
  • „Proszę o sprawdzenie, czemu mój były pracodawca, do tej pory, nie wystawił mi deklaracji PIT-11 za 2022 rok. Mimo moich próśb wysyłanych drogą mailową oraz wiadomością sms, pracodawca nie odpowiada. Cały czas nie mogę rozliczyć się z Urzędem Skarbowym za 2022 rok, bo czekam na dokument od Niego. Nazwa pracodawcy: (…)”
  • „Dzień dobry, dwukrotnie wymieniałem szybę samochodową w warsztacie (…). Za każdym razem przed wykonaniem usługi warsztat był informowany o konieczności wystawienia faktury. Za każdym razem słyszałem od właściciela i pracownika (dogadamy się....prześlę listem poleconym itp.) Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem faktury ani paragonu za kupno i wymianę szyb (…)”
  • „(…) stworzyła sklep z odzieżą hipisowska. Oczywiście nielegalnie, bez opłacania podatków, bez rejestracji firmy. Na czarno. Ceny nie znane, są uzgadniane przez konwersacje prywatna”

Jak zgłosić informację o nieprawidłowościach skarbowych?

Informacje sygnalne można składać do Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku w różnych formach: w formie pisemnej, telefonicznej, e-mail oraz osobiście. To jednak nie wszystko. Uruchomiono Krajowy Telefon Interwencyjny KAS (800 060 000), gdzie można zgłaszać informacje na temat:

  • naruszeń przepisów prawa podatkowego,
  • naruszeń przepisów prawa celnego,
  • opinii dotyczących funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.

Połączenie jest bezpłatne.

Zdarza się także, że zawiadomienia przesyłane są do najbliższego dla informującego urzędu skarbowego. Niezależnie od tego jaką formę komunikacji się wybierze - nadawca donosu pozostanie anonimowy

- wyjaśnia rzecznik prasowy gdańskiej KAS.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Rolnicy. Podlasie. Donosy na Gienka z Plutycz? Maciek ma na to radę