Dla kogo bon senioralny? Sprawdź, jakie trzeba będzie spełniać warunki

i

Autor: pixabay.com

społeczeństwo

Dla kogo bon senioralny? Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki!

2024-02-23 8:08

Dużą pomoc dla seniorów i ich rodzin szykuje jeszcze w tym roku Departament Polityki Senioralnej. Projekt ustawy dotyczącej bonu dla seniorów ma być przedstawiony w pierwszych stu dniach nowego rządu.

Bon senioralny - dla kogo?

Opieka senioralna to w czasach starzejącego się społeczeństwa kwestia, którą jak najszybciej powinien zająć się rząd, proponując odpowiednie rozwiązania systemowe. Póki co, seniorzy mogą liczyć na 13 i 14 emeryturę. Jednak, jak się okazuje, problem seniorów nie dotyczy jedynie kwestii finansowych. Sprawą palącą jest zapewnienie osobom starszym, mającym trudności z samodzielnym funkcjonowaniem, odpowiedniej opieki. Potrzebne jest też odciążenie dla rodziny, sprawującej nad osobą starszą opiekę.

Jak mówiła dla radia Zet, ministra Marzena Okła-Drewnowicz:

Chodzi o to, żeby w pierwszej kolejności taki bon skierować do osób, które pracują, czy też do seniorów których bliskie osoby zobowiązane do alimentacji pracują tak, żeby samorządy miały pieniądze na dodatkowe godziny usług opiekuńczych

Co to jest bon senioralny?

Należy podkreślić, że bon nie będzie świadczeniem pieniężnym. Ma on za zadanie pokrycie opłat za świadczenie na rzecz osoby starszej usług pielęgnacyjnych czy zdrowotnych. Może być to również opłacenie usług asystenta.

Bon senioralny - ile wyniesie?

Bon senioralny ma wynieść połowę minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym, że od 1 stycznia 2024 roku wzrosło, można spodziewać się, że wyniesie około 2 tys. zł. Jak zaznacza ministra Okła-Drewnowicz, o bon będą mogły ubiegać się osoby po 45. roku życia będące aktywne zawodowo. Ma być to zatem wsparcie dla osób pracujących, równocześnie zajmujących się osobami starszymi. Z pomocy będą mogły skorzystać również osoby samotne.

Kto ustali wysokość nowego świadczenia dla seniorów?

System przyznawania świadczeń jeszcze jest ustalany, jednak już wiadomo, że zaangażowane do tego będą samorządy, w tym pomoc społeczna wraz z lekarzami, którzy ustalą ile godzin wsparcia będzie wymagał senior.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka