zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Finanse

Deutsche Bank chyli się ku upadkowi? Dyskusja o bankructwie niemieckiego giganta uzasadniona

Jeden z największych europejskich banków Deutsche Bank jest w tarapatach. Choć jego sytuacja giełdowa po gorącym weekendzie uległa poprawie, piątkowe spadki wartości akcji (20 proc.) i niekończące się spekulacje co do kondycji finansowej są bardzo niepokojące. Szykuje się kolejny upadek na rynku finansowym?

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się małymi zmianami głównych indeksów. Wcześniej na rynku w ciągu dnia dominowały spadki, a ton nastrojom nadawały pogłoski o problemach Deutsche Banku. Obawy o globalną stabilność finansową i recesję są wciąż żywe, marzec to też cykl podwyżek stóp proc. przez główne banki centralne.

Firma badawcza Rebellion Research, badając poziom niezrealizowanych strat banków na papierach wartościowych, podkreśla, że DB nie jest na liście zagrożonych. Raport ten omawia także wyniki Deutsche Banku, zwracając uwagę na zwiększające się rezerwy na straty kredytowe w 2022 r., ale pozytywnie ocenia równocześnie silny wskaźnik pokrycia bieżących zobowiązań, tzw. wskaźnik Tier 1. Może oznaczać to, że nie powinniśmy mieć do czynienia z sytuacją analogiczną do tej, która doprowadziła do upadku amerykańskie banki. Sytuacja jest jednak niepewna. Na giełdach widać brak zaufania do inwestycji bankowych. 

Zaufanie jest kruche, zmienność na rynkach pozostanie wysoka, a decydenci być może będą musieli zrobić kolejne kroki, żeby zapewnić, że wiara w światowy system finansowy pozostaje niezachwiana. Warunki finansowe prawdopodobnie ulegną zacieśnieniu, co zwiększy ryzyko twardego lądowania gospodarki, nawet jeżeli banki centralne "wyluzują" z podwyżkami stóp

- uważa Mark Haegele, CIO UBS Wealth Management.

Kolejne upadki banków

Pierwsze miesiące 2023 roku zostaną zapamiętane jako kryzysowe dla bankowości światowej. Problem Silicon Valley Bank zwrócił uwagę rynków na tę branże i określił ją coraz mniej stabilną. Nagle inwestorzy na całym świecie skupiają się na tym, jak takie banki jak Credit Suisse i Deutsche Bank były okropnie zarządzane przez dziesięciolecia.

Medialne doniesienia o bankructwie Deutsche Banku

Akcje Deutsche Banku spadały nawet pomimo pozytywnej dla spółki informacji, że chce ona przeprowadzić wykup swoich obligacji przed terminem. Do sytuacji DB odniósł się kanclerz Niemiec Olaf Sholz, który wskazał, że bank jest bardzo zyskowny, zreorganizował swoją działalność i nie ma potrzeby martwić się o jego kondycję.

Według analityków Citi piątkowe ruchy kursu DB świadczą o nieracjonalności rynku, przy czym istnieje ryzyko, że medialne nagłówki o DB mogą mieć wpływ na decyzje depozytariuszy, bez względu na to, czy byłby do tego powód, czy nie.

Sytuacja Deutsche Banku w poniedziałek się ustabilizowała

Jak wskazuje portal businessinsider.com.pl, w poniedziałek akcje Deutsche Banku były już około 5 proc. na plusie, dziś natomiast wartość akcji nieznacznie się waha. Wygląda więc na to, że wzniecony w piątek pożar został ugaszony, choć do pełnej stabilizacji jeszcze daleko.

Jak na problemy finansowe banków reagują Stany Zjednoczone?

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w Kongresie w czwartek, że regulatorzy będą przygotowani na dalsze kroki w celu ochrony systemu bankowego, jeśli będzie to uzasadnione, dzień po jej uwagach na temat ogólnokrajowych ubezpieczeń depozytów, które zaniepokoiły rynki.

"Oczywiście, bylibyśmy gotowi podjąć dodatkowe działania, gdyby było to uzasadnione. Użyliśmy naszych narzędzi, aby działać szybko i moglibyśmy ich użyć ponownie” - powiedziała Yellen.

Pomimo zapowiadanej i płynącej pomocy rynek staje się mało przewidywalny. W ciągu ostatnich 4 tygodni napływ do funduszy gotówkowych wyniósł już ponad 300 mld USD. Globalnie fundusze gotówkowe mają pod zarządzaniem najwięcej aktywów w historii: 5,1 bln USD (Według danych EPFR Global). Wskazuje to, że inwestorzy stawiają teraz na gotówkę.

Świętokrzyskie. Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie do bankomatu w Zagnańsku