Dar Młodzieży wrócił do Gdyni. Zobacz zdjęcia ze spektakularnego powrotu!

i

Autor: Dominika Bakura

morski klimat

Dar Młodzieży wrócił do Gdyni. Zobacz zdjęcia ze spektakularnego powrotu!

2023-05-17 13:29

Dar Młodzieży dziś wraca do Gdyni po blisko dwumiesięcznym rejsie - praktykanci na szkolnym żaglowcu Uniwersytet Morski w Gdyni odwiedzili m.in. port w Antwerpii i na Maderze.

Już w środę (17 maja) była okazja do zobaczenia na żywo wejścia do portu słynnego Daru Młodzieży. Szkoleniowa jednostka Uniwersytetu Morskiego wróciła do Gdyni po blisko dwumiesięcznym rejsie, a za portowym falochronem znalazła się już około godziny 10:00. Nie brakowało chętnych, żeby zobaczyć to na żywo! Zobaczcie tylko te zdjęcia!

Dar Młodzieży wrócił do Gdyni. Zobacz zdjęcia ze spektakularnego powrotu!

Dar młodzieży. Imponujący żaglowiec!

"Dar Młodzieży” jest równocześnie pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna.

Kadłub fregaty został zwodowany w Stoczni Gdańskiej 12 listopada 1981 roku. Po próbach morskich 4 lipca 1982 roku na "Darze Młodzieży" podniesiono biało-czerwoną banderę. Matką chrzestną została żona komendanta "Daru Pomorza" kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza – Helena Jurkiewicz. 10 lipca 1982 roku "Dar Młodzieży" wypłynął w dziewiczy rejs pod dowództwem kpt. Tadeusza Olechnowicza.

Fregata ma 2,9 tys. ton wyporności; jej długość to po pokładzie - 94,2 m, a z bukszprytem - 108,815 m; szerokość - 14 m; zanurzenie - 6,6 m. Wysokość maksymalna wynosi 5,1 m, a powierzchnia żagli - 3 015 m kw

Skąd wraca młoda załoga? Lista portów, które zwiedziła od marca jest naprawdę imponująca. Rozpoczynając swoj

e morskie praktyki, adepci żeglarskiej sztuki odwiedzili m.in. belgijską Antwerpię, portugalską Maderę, niemiecki Hamburg czy szwedzki Sztokholm. Razem z nimi na pokładzie fregaty znaleźli się w ten sposób też ich rówieśnicy z Antwerp Maritime Academy, którzy współpracowali podczas rejsu na wspomnianą Maderę.

- Biała fregata pozostanie w Gdyni przez tydzień, następnie wypłynie w półroczny rejs ze studentami Uniwersytetu Morskiego, podczas którego upamiętni 100-lecie przekroczenie równika przez pierwszy polski żaglowiec, „Lwów

– zapowiada w mediach społecznościowych Uniwersytet Morski w Gdyni. Na pokładzie Daru Młodzieży do portu w Gdyni zawinie łącznie 118 praktykantów, którzy na co dzień uczą się w kilku miejscach: Zespołach Szkół Morskich w Gdańsku i Świnoujściu, Zespole Szkół Politechnicznych i Morskich w Szczecinie oraz Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Rozbito gang samochodowy