Czy od 1 kwietnia za spacer z psem otrzymamy mandat? Wyjaśniamy!

2020-04-01 14:05
Park, pies, pani z psem w parku
Autor: Shutterstock

Wprowadzony od 1 kwietnia zakaz swobodnego poruszania się oraz zamkniecie między innymi parków, spowodował spore zamieszanie i wywołał wiele wątpliwości. Czy do dziś za spacer z psem grozi nam mandat? Wyjaśniamy!

Od 1 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z panującą epidemią. Ograniczono możliwość wychodzenia z domu - możemy to robić tylko w pojedynkę i trzeba zachowywać minimum dwa metry odstępu od innych. Wprowadzono też specjalne godziny dla seniorów, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Godziny te obowiązują w sklepach i aptekach od 10 do 12. W tym czasie tylko osoby powyżej 65 roku życia mogą wchodzić do sklepów. 

Zamknięto też parki skwery i inne miejsca służące do tej pory do szeroko pojętej rekreacji. Policja ostrzega, że będzie skrupulatnie kontrolować przestrzegania wprowadzonego zakazu.

Czy to oznacza, że za spacer z psem po parku grozi nam mandat? Krótko mówiac  - TAK. Taki mandat może zostać na nas nałożony od w wysokości od 5000 zł aż do 30000 zł.

Wychodzić możemy tylko w razie życiowej konieczności - praca, niezbędne zakupy, czy właśnie wspomniane wyprowadzenie psa. Nie ma jednak mowy o długim spacerze po parku z naszym pupilem na smyczy.

To, na co możemy sobie pozwolić szybkie wyjście na kilka minut w celu przewietrzenia i wyprowadzenia psa. Ważne, żeby tego czasu sztucznie nie wydłużać. 

Ryzyko otrzymania mandatu podejmujemy zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się po terenie objętym nałożonym właśnie zakazem, czyli między innymi po parku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE