zdjęcie poglądowe

i

Autor: UM Rumia Sumalacja tablicy oraz karta do głosowania

Społeczeństwo

Czy Rumia będzie miała nową nazwę? Zadecydować mają mieszkańcy!

Teraz wszystko jest w rękach mieszkańców. Czy na tablicach pojawi się kaszubska nazwa Rëmiô zadecydują oni sami w prowadzonym właśnie głosowaniu. Pomysł budzi wiele kontrowersji, chociaż Rumia jest na Kaszubach, wiele osób ma wątpliwości co do nazwy.

W Rumi ruszyły pierwsze w historii tego typu konsultacje społeczne. Temat delikatny, bo dotyczy tożsamości miaeszkańców. Czy na tablicach wjazdowych ma się pojawić kaszubska nazwa? Pytanie brzmi dokładnie:

Czy jest Pan/Pani za ustaleniem dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim (Rëmiô) obok używanej urzędowo nazwy Rumi w języku polskim?

Mieszkańcy mogą potwierdzić, zaprzeczyć lub wstrzymać się od głosu.

Rëmiô czy Rumia?

Inicjatywę podjął lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pomysł pojawił się wzorem innych gmin, gdzie stoją tablice zawierające dwie nazwy. W Rumi, by to zrobić niezbędne są konsultacje społeczne. Nowa nazwa, jeżeli pomysł zyska akceptację mieszkańców będzie mogła znaleźć się na tablicach wjazdowych, a koszt ich wymiany zostanie pokryty ze specjalnych funduszy zewnętrznych, miasto nie ponosi więc dodatkowych kosztów. 

Inicjatorzy pomysłu oraz uczestnicy konferencji prasowej dotyczącej konsultacji

i

Autor: UM Rumia Inicjatorzy pomysłu oraz uczestnicy konferencji prasowej dotyczącej konsultacji

Rumia Rahmel czy Rëmiô?

Nazwa Rahmel to najczęściej znana i kojarzona dla miasta nazwa: ze starych fotografii, szyldów i pocztówek. To jednak nazwa Niemiecka, stosowana przez lata na pobliskich terenach. Rëmiô to z kolei prawdziwie kaszubska nazwa. Skąd się wzięła: "rëmiô" to po kaszubsku (otwarta) przestrzeń, jak ta w Pradolinie Redy, w której miasto się znajduje. 

Konsultacje społeczne w Rumi

Konsultacje społeczne w Rumi potrwają do 3 kwietnia 2023 roku. Zagłosować może każdy mieszkaniec, a ścieżki są dwie. Internetowo, poprzez stronę lub tradycyjnie wrzucając głos do skrzynki. Wtedy trzeba odwiedzić jeden z punktów stacjonarnych – Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, siedzibę główną Miejskiej Biblioteki Publicznej lub filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Pomorska 11) – i pobrać papierową kartę.

Wyniki głosowania to dopiero sprawdzanie preferencji mieszkańców. Jeżeli konsultacje przyniosą wynik choćby jednym głosem przeważający odpowiedź "za" wniosek będzie zobowiązana rozpatrzyć Rada Miasta. To tam zapadną ostateczne decyzje dotyczące nazwy.

Pomorze uczciło żołnierzy wyklętych