Czy można wejść z psem do sklepu czy restauracji? GIS wyjaśnia

i

Autor: pixabay

Zwierzęta w mieście

Czy można wejść z psem do sklepu czy restauracji? GIS wyjaśnia

Zastanawiasz się czy możesz wejść do sklepu lub restauracji ze swoim czworonożnym przyjacielem? Boisz się, że inni kupujący nie będą z tego faktu zadowoleni? Główny Inspektorat Sanitarny rozwiał wszelkie wątpliwości.

Mogę wprowadzić psa na teren sklepu? Od jakiegoś czasu ten temat jest czynnikiem zapalnym między posiadaczami pupili, a tymi którzy psów nie mają. Dyskusja trwa. Jedni chcą mieć możliwość wejścia do lokalu z czworonożnym przyjacielem, argumentując to tym, że nie pozostawią psa na dworzu przed wejściem. Ci drudzy, podnoszą larum, że psa można zostawić w domu na czas wyjścia do sklepu.

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił włączyć się w ta dyskusję i jasno przedstawił swoje stanowisko. Umieścił post w mediach społecznościowych, w których wyjaśnił obowiązujące przepisy.

Sanepid nie zakazuje wstępu z psem do restauracji, pubu czy sklepu. To zależy wyłącznie od właściciela lokalu. Pies przewodnik osoby niepełnosprawnej może wejść z nią zawsze

– wyjaśnił GIS.

Zaznaczono również, że produkty spożywcze muszą być przechowywane i serwowane z zachowaniem warunków higienicznych

Post Głównego Inspektoratu Sanitarnego wzbudził niemałe zainteresowanie ze strony odbiorców, którzy zastanawiali się, jak odpowiednio zabezpieczyć żywność przed zwierzętami, np. ich fruwającą sierścią na którą mają uczulenie oraz kiedy pies jest psem asystującym.

Dla opiekunów psów super, gdy mogą zabrać je ze sobą. Jednak uważam, ze tam, gdzie jest żywność to tacy klienci powinni mieć swoją przestrzeń. Tylko dla psiarzy. Chętnie poszłabym z psem, ale tez nie chce powodować innym dyskomfortu, choćby właśnie przez fruwającą sierść

– pisze jedna z internautek.

Czy sanepid pozwala na wejście wszystkich psów czy tylko asystujących. Czy jest jakaś podstawa prawna, czy tylko powyższy plakat?

– zapytała inna osoba.

Odpowiedź GISu:

Zgodnie z przepisami osoba z niepełnosprawnością zawsze może wejść do lokalu z psem asystującym. Mówi o tym art. 20a Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W pozostałych przypadkach to zawsze decyzja właściciela danego sklepu czy restauracji, który odpowiada za bezpieczeństwo żywności

Nowa benzyna w Polsce. Zaskoczenie na stacji paliw MOL