zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Emerytura

Co będzie z 15. emeryturą? Głos zabrała Minister Finansów

2023-03-29 7:41

Pod koniec 2023 roku rząd dementował informacje o wprowadzeniu na stałe 14. i 15. emerytury. Są jednak nowe wieści. Wiadomo było o "szczęśliwej" tym razem trzynastce, jasno mówiono natomiast, że w budżecie nie zaplanowano kolejnych regularnych wypłat. W ubiegły piątek (24 marca) do prac Rady Ministrów dodano jednak punkt dotyczący 14. emerytury. Co będzie z piętnastką?

Kolejne świadczenie emerytalne

Trzynasta emerytura już niebawem trafi do kieszeni polskich emerytów. Pierwsza wypłata będzie dokonana 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę, a ostatnia - 25 kwietnia - poinformowała Poczta Polska.

Nie wszyscy otrzymają więc emeryturę przed Wielkanocą. Wypłaty jeszcze nie ruszyły, ale już podejmowane są kolejne kroki w związku z następnymi świadczeniami.

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o wprowadzeniu corocznej wypłaty 14. emerytury, trafił w piątek do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

- poinformowało na stronach rządowych 24 marca.

Czy będzie 15. emerytura?

O 15. emeryturze ostro głos zabrał sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski. W listopadzie powiedział wprost, że nie ma takich pieniędzy w planowanym budżecie. Skoro jednak politycy pochylają się nad 14. świadczeniem, to być może będzie też piętnaste? Wątpliwości rozwiała Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska:

Jeśli chodzi o 13. i 14. emeryturę to tutaj nie ma o czym mówić. Pierwsze świadczenie już jest prawem, a drugie zaraz nim będzie. Na te transfery pieniądze się znajdą

- mówiła Rzeczkowska w wywiadzie dla businessinsider.com.pl.

Na pytanie czy będzie też 15. emerytura odpowiedziała krótko: "Nie, nie rozmawiamy o tym". Nic nie wskazuje obecnie na to, by pomysł mógł się zrealizować w 2023 roku. Przed nami jednak wybory, a w wygłaszanych teraz obietnicach temat może znów się odrodzić.

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE