Cenny eksponat powrócił do Dworu Artusa! Muzeum Gdańska: „Powrót po ponad 100 latach”

2021-06-09 19:39 Dominika Bakura Róża Perszon
Cenny eksponat powrócił do Dworu Artusa! Muzeum Gdańska: „Powrót po ponad 100 latach”
Autor: mat pras

Wróciła do Gdańska po ponad 100 latach! W Dworze Artusa znów można podziwiać wyjątkową ławę z XIX w. Mebel należał kiedyś do znanego, gdańskiego kolekcjonera Lessera Giełdzińskiego. Po jego śmierci w 1910 r., obiekt trafił do Niemiec.

To jest ławo-skrzynia, bowiem, mebel ten ma również funkcję schowka. Trafiła do nas w świetnym stanie. Dodatkowo, z tyłu widnieje oryginalna naklejka z tamtego okresu, że obiekt należał do Lessera Giełdzińskiego - mówi Izabela Jastrzembska-Olkowska, kierownik Dworu Artusa w Gdańsku.

"Ten mebel jest wyjątkowy bowiem powstał on z różnych innych mebli. Najstarszym elementem ławy są tzw. uszaki, które datujemy na koniec XVI w."

- dodaje. 

O zakupie tego eksponatu tak naprawdę zadecydował przypadek.

Pierwotnie mieliśmy zakupić wyłącznie stół, również z kolekcji Lassera Giełdzińskiego. Dopiero na miejscu poznaliśmy tę ławę. Musiała ona dołączyć do naszych zbiorów – podkreśla kierownik Dworu Artusa.

Mebel kosztował 55 tys. zł. Część kwoty pokryło dofinansowanie z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Jurek Owsiak zaprasza do Muzeum Rocka!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE