Procesja Bożego Ciała w Archikatedrze lubelskiej

i

Autor: Małgorzata Oroń

Boże Ciało

Boże Ciało w Trójmieście. Którędy przejdą procesje? Gdzie będą utrudnienia?

W czwartek (8 czerwca) w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odbędą się uroczyste procesje. W czasie ich trwania mogą występować utrudnienia w ruchu. Sprawdźcie, którymi ulicami przejdą wierni.

W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

Procesja w Gdańsku

Boże Ciało to święto obchodzone w Kościele Katolickim. Centralna procesja, z udziałem metropolity gdańskiego abpa Tadeusza Wojdy, przejdzie ulicami Głównego Miasta Gdańska. Poprzedzi ją msza św. w Bazylice Mariackiej, która rozpocznie się o godz. 10.

Po liturgii, od ok. godz. 11, procesja przejdzie ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską, Katarzynki do placu przed bazyliką św. Brygidy.

Na trasie procesji jej uczestnicy zatrzymają się przy czterech ołtarzach. Te znajdować się będą: na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego (róg Tkackiej i Piwnej), przy bazylice św. Mikołaja oraz przed bazyliką św. Brygidy.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w kościele katolickim w Polsce zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Historia święta sięga XIII w. Tego dnia wierni oprócz uczestnictwa w mszy św. biorą również udział w procesji prowadzonej właśnie do czterech ołtarzy.

Procesje w Gdyni

Procesje przejdą ulicami Gdyni w godzinach 9-14. W tych godzinach należy spodziewać się utrudnień.

ŚRÓDMIEŚCIE GDYNI

Procesja centralna zostanie poprowadzona z Kościoła NSPJ przy ul. 3 Maja w Gdyni do Klasztoru oo. Franciszkanów na Wzgórzu Św. Maksymiliana, przez ul. 3 Maja, Starowiejską, Świętojańską i Partyzantów. 

OBŁUŻE

W rejonie Obłuża odbędą się 2 procesje. Pierwsza z nich przejdzie ulicą Zielonej i Dąbka, w godz. ok. 10:45 – 11:10. Druga zaś ul. Benisławskiego w godz. 11:10-12.

PUSTKI CISOWSKIE

Procesja na Pustkach Cisowskich przejdzie ul. Chabrową przy pętli Pustki Cisowskie aż do ul. Jaskółczej.

WITOMINO

Tutaj procesja przejdzie ul. Rolniczą w godz. 11:15-11:45.

Cztery procesje w Sopocie

Ulicami Sopotu przejdą uczestnicy czterech procesji Bożego Ciała.

Tradycyjnie, największa procesja odbywać się będzie na trasie trzech kościołów: św. Michała, św. Jerzego i św. Andrzeja Boboli. Procesja rozpocznie się o godzinie 9.00, a jej zakończenie przewidywane jest w południe. Przebiegać będzie trasą: od kościoła św. Michała Anioła, ul. 3 Maja, ul. Kościuszki, pl. Konstytucji (kościół św. Jerzego), następnie ul. Bohaterów Monte Cassino do kościoła św. Andrzeja Boboli (ul. Powstańców Warszawy).

Kolejna procesja rozpocznie się ok. godz. 9.30 przy świątyni NSP Jezusa przy ulicy Malczewskiego 35. Procesja poprowadzona będzie ulicami: Malczewskiego, Chodowieckiego do kaplicy Stella Maris i ulicą Malczewskiego w kierunku świątyni. Zakończenie planowane jest ok. godz. 11.30.

Po mszy świętej o godz. 9.30 wyruszy procesja z kościoła p.w. św. Bernarda (ul. Abrahama 41/43). Wierni przejdą ulicami: Abrahama, Mickiewicza, Prusa, Żeromskiego, Herberta, Mickiewicza i powrót do kościoła przy ul. Abrahama.

Ostatnia procesja rozpocznie się bezpośrednio po mszy świętej odprawianej o godz. 10.30 w parafii Zesłania Ducha Świętego na Brodwinie. Procesja Bożego Ciała przejdzie następującą trasą: ul. Kujawską w kierunku ul. Małopolskiej, ul. Junaków do ul. Obodrzyców (w prawo), następnie ul. Małopolską i ul. Kujawską – zakończenie na placu przed kościołem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Odwiedziliśmy budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE