Betlejemski ogień jest już w Gdyni!

i

Autor: gdynia.pl

Betlejemski ogień jest już w Gdyni!

2021-12-14 9:00

To światło, które niesie nadzieję. Pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego i symbolizuje bezpieczeństwo, braterstwo oraz spokój. W niedzielę, 12 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gdyni. Wszystko dzięki lotnikom z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i harcerzom z ZHP, którzy przetransportowali je tu z Krakowa. Z lotniska na Babich Dołach ruszyło ono w dalszą drogę.

Trwa wielka światowa sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju. Rozpoczęła się ona w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. To właśnie tam płonie ogień, który potem przekazują sobie skauci z wielu krajów świata. Przekracza on granice państw i województw. Jest podawany z miasta do miasta. Światełko, które trafiło do Gdyni, przebyło długą drogę. Pod koniec listopada przyleciało samolotem z Betlejem do Austrii. W niedzielę, 12 grudnia skauci ze Słowacji przekazali je polskim harcerzom. Odbyło się to na Łysej Polanie koło Zakopanego. Stamtąd betlejemski ogień powędrował dalej. Do Gdyni płomień pokoju przyleciał z Krakowa. Na prośbę harcerzy z gdańskiej chorągwi ZHP z południa na północ naszego kraju przetransportowali go lotnicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Samolot transportowo-desantowy M28B „Bryza” z harcerzami na pokładzie wyleciał z Gdyni w południe. Kiedy dotarł do celu, w Krakowie czekała już sztafeta światła. W ten sposób betlejemski ogień trafił do pomorskich harcerzy. Załoga i pasażerowie wrócili do naszego miasta około godz. 17.00. Po wylądowaniu Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane kolejnym harcerzom, którzy oczekiwali na płycie lotniska. Oni zaniosą ogień dalej – do pomorskich instytucji, urzędów i okolicznych miast oraz ich mieszkańców. Światełko jest przekazywane jako symbol pokoju, spokoju i bezpieczeństwa oraz narodzin Pana Jezusa.

Harcerze z ZHP zwyczajowo przekazują ogień do innych państw – Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji czy Szwecji. Hasło tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło Nadziei”.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w austriackim Linzu jako jeden z elementów bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad wydarzeniem objęli tamtejsi skauci.

Nie chcieli założyć maseczek. Policja użyła paralizatora
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE