nadwaga, centymetr, dieta, forma

i

Autor: Mitar gavric

Będą zrzucać kilogramy. W Gdyni co piąty 9-latek zmaga się z nadwagą

2020-09-16 7:52

Za mało ruchu i niezdrowe jedzenie! Jak pokazały badania Gdyńskiego Centrum Zdrowia - w Gdyni co piąty 9-latek zmaga się z nadwagą. By walczyć z tym problemem i zrzucić nieco kilogramów - w mieście startuje program "Wgraj się". Sportowe wyzwanie jako pierwsi podejmą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45.

– To nie tylko kształtowanie zdrowych nawyków czy zróżnicowana oferta sportowa, ale także badania medyczne, które przeprowadzimy na początku programu – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. – Badania prowadzone będą przez fizjoterapeutów. Będziemy badać wskaźniki BIM u tych dzieci, będziemy sprawdzać ich wydolność – dodaje Melki. 

Program będzie podzielony na dwie części: szkolną oraz pozaszkolną. Posłuchaj:

Wraz z początkiem programu, na stronie oraz w social mediach Gdyńskiego Centrum Sportu, zostanie uruchomiona platforma z mapą infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Cyklicznie będą się tam pojawiać „Wyzwania”, które uczniom Szkoły Podstawowej nr 45 rzucą Nadzieje Gdyńskiego Sportu.

Z problemem otyłości wśród dzieci zmagamy się już od wielu lat. Obecnie sprawę skomplikowała jednak jeszcze bardziej pandemia koronawirusa.

– Utrudniony dostęp do zajęć wychowania fizycznego lub dodatkowych zajęć ruchowych spowodowała brak jakiejkolwiek aktywności dzieci w ciągu dnia. Podczas lockdownu spotkałam się z wieloma treningami prowadzonymi online, jednak godzina ruchu dla dziecka przy jednoczesnym siedzeniu w domu to zbyt mało – mówi Natalia Glonek, dietetyk. 

– Godzina ruchu dla dziecka do zdecydowanie za mało – mówi Natalia Glonek. Posłuchaj:

Pandemia koronawirusa przyczyniła się także do „zajadania stresu”. Dzieci częściej sięgały po słone i słodkie przekąski, kopiując przy tym zachowania swoich rodziców. – To właśnie rolą opiekuna jest pokazanie dziecku zdrowych nawyków żywieniowych. Dorośli edukacje powinni więc zacząć przede wszystkim od siebie – dodaje Natalia Glonek.

Dietetycy polecają, by w planowaniu zdrowych posiłków opierać się na „Piramidzie żywienia i aktywności fizycznej”. – Podstawą naszej diety nie mogą być kolorowe pisma czy reklamy. Piramida to doskonała i wystarczająca wizualizacja tego, co potrzebuje nasz organizm do utrzymania prawidłowej masy ciała – konkluduje Glonek.

Lekarze przypominają, że zarówno nadwaga, jak i otyłość, mogą prowadzić do chorób, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 czy miażdżyca. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE