Będą ograniczenia w używaniu sztucznej inteligencji? UE i USA opracowują zasady

i

Autor: Pixabay.com

AI

Będą ograniczenia w używaniu sztucznej inteligencji? UE i USA opracowują zasady

2023-06-01 7:41

W ostatnich tygodniach dużą popularnością cieszy się sztuczna inteligencja. Unia Europejska i Stany Zjednoczone pracują nad kodeksem postępowania w zakresie AI. Kiedy regulacje weszłyby w życie?

W środę (31 maja) w miejscowości Lulea na północy Szwecji zakończyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej – USA ds. Handlu i Technologii (TTC). W spotkaniach udział wziął sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken.

TTC ma do odegrania ważną rolę w tworzeniu dobrowolnych kodeksów postępowania, które byłyby otwarte dla wszystkich krajów o „podobnych poglądach” 

- powiedział na konferencji prasowej szef amerykańskiej dyplomacji.

Kodeks postępowania ws. zasad AI. Kiedy zacznie obowiązywać? 

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager wyjaśniła, że wprowadzenie unijnego rozporządzenia w sprawie zasad AI zajmie 2-3 lata i dlatego "konieczne jest opracowanie dobrowolnych regulacji, z których będzie mógł korzystać przemysł".

Rosja, Chiny i zielona transformacja na Radzie UE

Innymi tematami rozmów w ramach Rady UE - USA była m.in. kwestia kontroli celnych w związku z sankcjami wobec Rosji, zielona transformacja oraz konieczności zapewnienia dostępu do surowców krytycznych, których eksporterem są Chiny.

Blinken podkreślił, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE, chcą utrzymywać stosunki handlowe z Chinami.

Nikt z nas nie szuka konfrontacji, nowej zimnej wojny ani zerwania (kontaktów)

– zauważył.

Przemysł górniczy w Szwecji

Rząd Szwecji, sprawujący do końca czerwca prezydencję w Radzie UE, zaprosił przedstawicieli USA oraz UE na północ kraju, aby zaprezentować możliwości rozwoju przemysłu górniczego. W styczniu szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB poinformował o odkryciu pod Kiruną największych w Europie złóż metali ziem rzadkich, koniecznych do wytwarzania baterii, silników elektrycznych oraz turbin wiatrowych.

Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?