Autostrada A1 wolna od opłat. Z Gdańska do Torunia pojedziemy za darmo. Ale tylko w wybrane dni!

i

Autor: pixabay

Opłaty za autostradę

Autostrada A1 wolna od opłat. Z Torunia do Gdańska pojedziemy za darmo. Ale tylko w wybrane dni!

Darmowe autostrady w Polsce stały się faktem. Od początku lipca można jeździć na państwowych autostradach. Przez całe wakacje udostępniona za darmo będzie także autostrada A1, ale tylko w weekendy.

Od lipca całkowicie zawieszone zostały opłaty przejazd autostradą na niektórych odcinkach (A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica). Ale to nie wszystko. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, minister infrastruktury wydał polecenie koncesjonariuszowi autostrady A1 na odcinku Gdańsk–Toruń, by na tym odcinku nie pobierano opłat w wakacyjne weekendy .

Autostrada A1 - opłata za przejazd 

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat. Na tej autostradzie zapłacimy:

  • Samochód osobowy – 0,16zł/1km
  • motocykl – 0,38zł/1km

Odcinek Gdańsk-Toruń na autostradzie jedziemy przez 140 kilometrów, dlatego wyliczając za cały przejazd samochodem osobowym zapłacilibyśmy 22,4 zł.

Autostrada A1. W jakie dni i godziny bezpłatny przejazd?

Zawieszenie poboru opłat na odcinku Gdańsk-Toruń obowiązywało już od północy z 30 czerwca na 1 lipca, do poniedziałku 3 lipca 2023 r. do godziny 12.00. Takie same zasady mają obowiązywać w kolejne weekendy lipca i sierpnia od godziny 12.00 w piątki do godziny 12.00 w poniedziałki, a także w pierwszy weekend września.

Opłaty za przejazd A1 - długi weekend sierpniowy

Wyjątkiem będzie długi weekend sierpniowy. Wtedy bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od godz. 12 w piątek 11 sierpnia do środy 16 sierpnia do godz. 12.00.

Premier Morawiecki informował w mediach społecznościowych, że od soboty (1 lipca) w weekendy autostrada A1 od Torunia do Pruszcza Gdańskiego będzie bezpłatna, żeby "Polacy mogli bez opłat, bezpiecznie i swobodnie dotrzeć na wypoczynek nad polskie morze".

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Odwiedziliśmy budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE