Rekrutacja UZ

i

Autor: pixabay.com

Edukacja

Aplikują do szkół średnich. W Gdańsku nowości. Uczniowie będą zadowoleni!

2023-05-15 7:17

W poniedziałek (15 maja) rozpoczyna się składanie podań o przyjęcie do gdańskich szkół ponadpodstawowych. Potrwa do 20 czerwca. W tym roku pojawiła się jednak pewna nowość. Szczegóły poniżej.

Rekrutacja do szkół średnich. Jak wygląda w Gdańsku? 

Podobnie jak w ubiegłym roku, składanie podań do szkół ponadpodstawowych odbywa się poprzez elektroniczny system naboru.

Terminy tegorocznej rekrutacji do gdańskich szkół średnich ustalone zostały zarządzeniem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

  • Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych odbędzie się 19 lipca.
  • Potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły będzie można składać w terminie od 20 do 26 lipca do godz. 15.00.
  • Lista kandydatów przyjętych ukaże się 27 lipca.

Jak podkreślała na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, "Podobnie jak w roku ubiegłym rekrutujemy aż półtora rocznika. Jest to nie lada wyzwanie techniczne, organizacyjne, infrastrukturalne, ale przede wszystkim związane z obsadą szkół, czyli z brakiem nauczycieli na rynku pracy".

W tym roku szkoły podstawowe w Gdańsku ukończy 6400 absolwentów. Spodziewamy się, że zainteresowanych nauką w szkołach średnich w Gdańsku będzie około 7000 uczniów. Obecnie jesteśmy w stanie przygotować 6200 miejsc, przy założeniu, że w klasach będzie po 31 dzieci. Będziemy jednak stale analizować sytuację i gdzie będzie to konieczne, zwiększać dostępność miejsc tak, aby wszyscy chętni uczniowie znaleźli miejsce w gdańskich szkołach.

Nowość w rekrutacji. Uczniowie będą zadowoleni! 

Nowością w tegorocznej rekrutacji w Gdańsku jest możliwość wskazania dowolnej liczby szkół interesujących dla kandydata. Do ubiegłego roku obowiązywał limit pięciu placówek. Jak czytamy na Gdańsk.pl, pozwoli to ograniczyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej.

 W procesie rekrutacji, w tym roku szczególnie, widzimy, że rola rodziców i opiekunów będzie bardzo istotna w wyborze szkoły. Żebyśmy nie zostawiali uczniów samych z tym wyborem, tym bardziej, że on będzie bardzo trudny. Dajemy dużą możliwość wyboru pomiędzy nowoczesnymi szkołami ogólnokształcącymi, technicznymi i branżowymi prowadzonymi przez samorząd. Mamy też dużo szkół niesamorządowych. Wykorzystajmy w sposób rozsądny tę możliwość wyboru więcej niż pięciu szkół.

- apeluje Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Proces potwora z Sulikowa dobiegł końca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE