Akcja „Nielegalne Odpady 2021” na pomorskich drogach. Pomorskie służby zatrzymały trzy ciężarówki pełne śmieci

2021-09-15 17:16
kontrole
Autor: www.gov.pl

Trzynaście prób nielegalnego transportu odpadów w ciągu jednego dnia. To bilans kontroli, które odbyły się w ubiegłym tygodniu na drogach w całej Polsce. -Problem nielegalnego przewozu śmieci dotyczył także Pomorza -mówi Beata Cieślik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

W środę, 8 września na terenie województwa pomorskiego w 9 wybranych punkach 7 wspólnych zespołów służb skontrolowało łącznie 36 pojazdów, w tym 18 przewożących odpady. W trakcie kontroli ujawniono trzy przypadki nielegalnego transportu śmieci w postaci zmieszanego złomu, chemikaliów oraz mas ziemnych.

Patrole, składające się m.in. z funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, inspektorów Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, kontrolują pomorskie drogi przynajmniej raz w miesiącu. Jak się okazuje, nielegalny transport odpadów organizowany jest nie tylko na terenie kraju – część śmieci przyjeżdża na Pomorze z zagranicy.

-W okresie od 2019 do 2021 roku wśród krajów z których pochodziły nielegalne transporty odpadów pojawiły się m.in. Chiny, Turcja, Indie, Pakistan, Wielka Brytania, USA oraz Niemcy. Najczęściej sprowadzano odpady w postaci uszkodzonych pojazdów z USA - mówi Beata Cieślik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Kary za naruszenie wymogów zwianych z przewozem odpadów wynoszą od 5 tys. do 1 mln złotych. Karani są zarówno nadawcy, odbiorcy, jak i przewoźnicy śmieci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE