Ubiegłoroczna Szopka z Piasku

i

Autor: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

90 ton piasku i trzech rzeźbiarzy. W Oliwie ruszyła budowa Szopki z Piasku

2021-12-09 14:24

90 ton piasku i trzech rzeźbiarzy. W okolicach Oliwskiego Ratusza Kultury w Gdańsku ruszyła budowa Szopki z Piasku. Jak przebiegają prace? Sprawdziliśmy!

– Zaczynamy od ogrzewania piasku. Bo na razie zamiast piasku mamy beton. A w tym nie chcemy rzeźbić – żartuje Bartosz Chylewski, jeden z rzeźbiarzy.

Obecna aura nie sprzyja artystom. – Mamy jednak dziesięć dni do oficjalnego odsłonięcia. Wierzę, że się uda. Jak pokazują prognozy, od piątku temperatura ma być na plusie – zaznacza Chylewski.

Chylewskiemu w pracach towarzyszy m.in. żona - Natalia Frankowska-Chylewska. – Mąż odpowiada za te techniczne kwestie. Ja skupię się na detalach – podkreśla rzeźbiarka.

Do tegorocznej szopki potrzebne będzie ok. 90 ton piasku. – To jest piasek, który jeszcze kilka tygodni wcześniej zamówiliśmy od jednej ze żwirowni na Kaszubach. Jest on specjalnie oczyszczony, a następnie przechowywany w tzw. big-bagach pod Gdańskiem – tłumaczy Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska, koordynatorka projektu.

Budowa rzeźby inspirowanej biblijną sceną Bożego Narodzenia potrwa dziesięć dni. Oficjalne odsłonięcie rzeźby zaplanowano na 18stego grudnia.

– Zachęcamy do tego, żeby w piątkowy wieczór, 18 grudnia zawitać do Oliwy, przejść główną jej ulicą, zerknąć na szopkę. Do Oliwy zawitają również przedstawiciele duchowni z gdańskich związków wyznaniowych i kościołów i złożą nam, gdańszczanom życzenia świąteczne – konkluduje Marzena Świtała. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE