Gdańsk Długa

i

Autor: Gdańsk.pl

Turystyka

3.7 mln turystów w Gdańsku w 2022 roku. To był rekordowy sezon

2023-03-28 10:29

Poprzedni 2022 roku dla gdańskiej branży turystycznej był wyjątkowo udany. Nad polskie morze zawitało pond 3,7 mln gości. W dużej mierze byli to turyści krajowi, choć i tych zagranicznych nie brakowało.

Pandemia bardzo mocno wpłynęła na wygląd branży turystycznej. Bardzo dobrze było to widać w 2022 roku, kiedy to do Gdańska przyjeżdżali głównie Polacy. Stanowili oni aż 81 proc. wszystkich odwiedzających. Pochodzili oni głównie z województw ościennych i z Mazowieckiego.

Pandemia z jednej strony wpłynęła, że u ludzi wystąpił spory głód podroży, a z drugiej  że jak już decydujemy się na jakieś wyjazdy, to są to zazwyczaj wyjazdy krajowe, a nie  dalekie – zagraniczne. Bardzo dobrze widać to również w przypadku gości zza granicy. Standardowo do Gdańska przyjeżdża dużo Niemców i Skandynawów, którzy są najbliżsi geograficznie. Widać również powrót Brytyjczyków.

 

Turyści do Gdańska przyjeżdżają głównie po to by wypocząć (33proc.) równie często odwiedzaj tu swoich bliskich (19proc.), a 11 proc. chce poznawać miasto. Najczęściej odwiedzanym miejscem było Westerplatte (27 proc. wszystkich odwiedzających), Park i Katedra w Oliwie (21proc.) i Ratusz Głównego Miasta (20proc.).

Prognozy są bardzo dobre

2023 rok może być jeszcze lepszy. Wiele wskazuje na to, że do Gdańska powrócą turyści zagraniczni, a trend turystyki krajowej się nie odwróci się. Zdaniem Gdańskiej Organizacji Turystycznej możliwe jest przebicie magicznej bariery 4 milionów turystów.

„Wystawa Van Gogh” w Gdańsku. Przepiękne wydarzenie multisensoryczne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE