zdjęcie poglądowe

i

Autor: Spotify mat.prasowe

10 lat Spotify. TOP lista to polscy artyści! Co jest hitem na streamie?

2023-03-28 9:57

Z końcem lutego 2023 upłynęło 10 lat serwisu Spotify na polskim rynku muzycznym. 76 ze 100 utworów na liście najczęściej odtwarzanych - to kawałki polskich twórców.

Przed 2017 roku na listach ulubionych w serwisie Spotify królowały zagraniczne nazwiska. Od tamtego czasu wszystko zaczęło się zmieniać. Wśród TOP 5 pojawiło się pierwsze nazwisko Polaka, w 2018 na liście cztery miejsca zajęli: Taco Hemingway, Quebonafide, TACONAFIDE i Dawid Podsiadło.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat gusta muzyczne Polaków bardzo się zmieniły. W momencie startu Spotify na polskim rynku najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród Polaków był rock. Obecnie Polacy najchętniej wybierają polski hip hop i polski trap.

od ponad 10 lat Spotify z powodzeniem wspiera lokalny rynek muzyczny i przyczynia się do wzrostu zainteresowania polską muzyką zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Z fascynacją obserwowaliśmy wzrost popularności lokalnej muzyki, przejście od słuchania głównie międzynarodowych wykonawców oraz rocka do całkowitego oddania dla polskich artystów i naszego hip hopu

- mówi Mateusz Smółka, Spotify Music Team Lead na Europę Wschodnią.

W ciągu ostatnich 10 lat najczęściej odtwarzany artysta  to Taco Hemingway, najczęściej odtwarzana polska artystka to Sanah, a najczęściej odtwarzany utwór: Kiss Cam Maty.

Podcasty Spotify

Spotify to też podcasty. Jeżeli chodzi o te polskojęzyczne - na Spotify znajdziemy ich obecnie blisko 20 tysięcy. Rok do roku obserwujemy też prawie 30-procentowy wzrost liczby programów tworzonych przez polskich podcasterów.

10 najczęściej streamowanych w Polsce artystów zawiera 10 polskich twórców:

  •  Taco Hemingway
  • Mata
  • White 2115
  • Bedoes 2115
  • Quebonafide
  • Lanek
  • sanah
  • Young Igi
  • Malik Montana
  • Żabson

Spotify w Polsce

Jak podaje portal Wirtualne Media: na całym świecie liczba użytkowników darmowych pakietów na Spotify zwiększyła się w zeszłym kwartale z 273 do 295 mln, a w przypadku subskrybentów nastąpił wzrost ze 195 do 205 mln. Firma nie ujawnia, ile osób korzysta z serwisu w Polsce ani jakie są proporcje użytkowników płacących do niepłacących.

Ile kosztuje Spotify?

Streaming jest darmowy, można jednak wykupić rozszerzoną wersję płatną bez reklam. Taki dostęp dla jednej osoby kosztuje 19,90 zł miesięcznie. Jest tez opcja w cenie 24,99 zł za dwa konta dla osób mieszkających pod tym samym adresem. Studenci wybranych uczelni mogą skorzystać z planu za 9,99 zł. W ofercie znajdziemy też plan rodzinny – aż sześć kont za 26,99 zł miesięcznie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE