Zostańmy w domu - toruńska majówka wcale nas nie ominie! [WIDEO, AUDIO]

2020-04-30 14:28
Domowa majówka w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska Domowa majówka w Toruniu

Koncerty, konkursy, spektakle, pokazy, wystawy, zwiedzanie, Święto Tańca, Dzień Flagi, śpiewanie hymnu, msza z okazji Narodowego Święta Konstytucji - coroczna majówka w Toruniu właśnie się rozpoczyna. Jak zawsze, nie brakuje atrakcji i propozycji dla mieszkańców miasta, by spędzić ten czas aktywnie. Z "małą" tylko różnicą - najlepiej w domu, online.

Miasto i placówki kultury oraz edukacyjne stanęły na wysokości zadania i przygotowały dziesiątki propozycji na długi, świąteczny weekend. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby wziąć w nich udział, zarówno w patriotycznych obchodach, jak i koncertach, zwiedzaniu muzeów czy obejrzeniu spektakli. 

Dziś (30.04) mamy Święto Tańca i zamiast roztańczonego klimatu na toruńskiej starówce, możemy stworzyć sobie taki we własnym mieszkaniu. Razem ze szkołami tańca Toruńska Agenda Kulturalna organizuje konkurs, w ramach którego uczestnicy, z zaproponowanej listy utworów wybiorą jedną piosenkę i przygotują do niej krótki układ taneczny.

Są też patriotyczne konkursy. W ramach pierwszego wyłoniony zostanie najpiękniej ozdobiony na biało-czerwono balkon lub okno. Podczas drugiego z nich wybrana zostanie najbardziej kreatywna, plastyczna interpretacja hasła „Mój Toruń biało-czerwony”.

O konkursach majówkowych online mówi Przemysław Draheim z TAK:

1-3 maja możemy wziąć udział w "Koncertach z kanapy", czyli e-spotkaniach z artystami na facebookowym profilu "Mój Toruń". Każdy rozpoczyna się o 19.00, a wystąpią: Szymon Pejski, Krzysztof Piasecki i Piotr Bukartyk. 

Centrum Kultury Dwór Artusa przygotowało majówkowe warsztaty DIY z sadzenia roślin balkonowych oraz wykonywania patriotycznych ozdób. 3 maja o godzinie 11.00 Artus zaprasza na e-rozgrywki w Państwa-Miasta, edycja patriotyczna. Na to wydarzenie obowiązują zapisy. Także 3 maja godzinie 18.30 odbędzie się kolejny wykład z serii e-Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła. Tym razem Łukasz Wudarski opowie o obrazie Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791”.

Teatr Baj Pomorski zaprasza na wirtualną wizytę i dwa spektakle „Pręcik” oraz „Dziób w dziób”, warsztaty z tworzenia lalek i e-zajęcia logopedyczne. Oprócz tego przewidziane są również wirtualne oprowadzanie po teatrze i prezentacje utworów literackich w ramach cyklu "Dyrektor dzieciom". Więcej informacji na fanpage’u Teatru oraz na kanale YT

W repertuarze teatralnej majówki w Teatrze Horzycy znajdzie się muzyczny klip, fragmenty „Cholernie mocnej miłości” (to już dziś, 30.04, godzina 19.00), video performance z okazji Dnia Flagi oraz czytanie fragmentów prozy Jurija Andruchowycza i Andrzeja Stasiuka poruszających problem polskości i tożsamości.

„Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka opowiada prawdziwą historię tragicznej miłości, która wydarzyła się w Toruniu...

Teatr Horzycy pokaże próby do premiery online

Wszystkie materiały będą udostępniane na stronie Teatru Horzycy oraz na nowym kanale internetowym Scenoptikon.

Następnym razem odwiedzimy toruńskie muzea, CSW, Młyn Wiedzy, itd. i sprawdzimy, co przygotowały na majówkę online