Zielone Kujawy odwołują się od decyzji RDOŚ. Kępę Bazarową zniszczono w większym zakresie?

i

Autor: Facebook.com/Zielone Kujawy

Zielone Kujawy odwołują się od decyzji RDOŚ. Kępę Bazarową zniszczono w większym zakresie?

2022-06-29 12:37

Jest odpowiedź społeczników w sprawie decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Decyzję o umorzeniu tego postępowania poznaliśmy tydzień temu. Jakie zastrzeżenia znaleźli społecznicy?

Przypomnijmy, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska sprawdzał czy wycinka jest zgodna z planem i prawem od lutego. Od tego czasu przeprowadzono trzy wizje lokalne, które miały wykazać, że działania przeprowadzone w okolicach mostu Piłsudskiego nie mają większego wpływu na uszczerbek na terenie Natura 2000. RDOŚ zobowiązał jednak miasto do kilku działań - montażu i utrzymania przez 15 lat 25 skrzynek dla ptaków oraz 10 schronów dla nietoperzy, nasadzenia drzew gatunków takich, jak m.in. topola czarna, topola biała, wierzba biała, wierzba krucha, odtworzenie łąk i krzewów oraz ustawienie tablic informacyjnych, które przybliżą odwiedzającym mieszkańców i teren obszaru objętego ochroną. 

Na odpowiedź społeczników nie trzeba było długo czekać. Zielone Kujawy odwołały się od decyzji do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Podkreślają, że głos społeczników w całym postępowaniu został pominięty. Głównym zarzutem jest wybranie metody szacowania szkody, którą miała ponieść tamtejsza natura. Szacunki RDOŚ i społeczników znacznie się różnią.

- Nie zgadzamy się też z metodą szacowania szkody w środowisku w odniesieniu do całej populacji gatunków chronionych i chronionych siedlisk przyrodniczych, zamiast obliczenia jaki był udział zniszczonego lasu łęgowego w stosunku do powierzchni będącej przedmiotem postępowania. Tutaj teren szkody wynosi już prawie 20% tego obszaru, a nie nie poniżej 1% jak wyliczył RDOŚ - informują Zielone Kujawy na swoim profilu na Facebooku

Fundacja Zielone Kujawy złożyła także wniosek o dopuszczenie do postępowania na prawach strony. Do sprawy będziemy wracać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE