Zielona rewolucja na Glazji. Park zupełnie zmienił wygląd [ZDJĘCIA]

2020-05-19 22:23

Mieszkańcom Jakubskiego Przedmieścia miejsca do spacerów nie zabraknie. Mnóstwo alejek, ścieżek, w tym rowerowa, ławki, siedziska i nowa zieleń - niewielki park Glazja przy ulicy Waryńskiego totalnie się zmienił. Jest jeszcze odnowiony plac zabaw, w tym samym miejscu, ale na razie nie można z niego korzystać. Czeka na lepsze czasy, "pokoronawirusowe".

Po roku prac są nowe alejki i chodniki, których wcześniej nie było, poprawiono stare trasy, w tym rowerową. W przyszłości, oby niedalekiej, będzie można korzystać z siłowni plenerowej, placu zabaw, zestawu do ćwiczeń work-out i stołów szachowych. Poza licznymi ławkami są drewniane leżaki. Co jeszcze? Stojaki na rowery, wybieg dla psów, budki dla ptaków i domki dla owadów, do tego tablice z informacją o parku. Wieczorowym spacerowiczom przyda się nowe oświetlenie.
Park to przede wszystkim zieleń. Nowością jest system podlewania.

Założono nowe trawniki, pojawiły się nowe drzewa, krzewy, byliny. W parku napotkamy takie gatunki, jak: graby pospolite, lipy drobnolistne, bukszpany, lebiodki i derenie białe. Wszystkie drzewa zostały zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po napełnieniu worka, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane.

Plac zabaw w Parku Waryńskiego
Autor: Sławomir Kowalski/Urząd Miasta Torunia Plac zabaw w Parku Waryńskiego

Niewielki Park Waryńskiego (Glazja to nazwa zwyczajowa) zajmuje ponad 5,5 hektara. Jego rewitalizacja kosztowała 5 milionów złotych, w tym 65 procent unijnego dofinasowania.
Inne tereny zielone, które w ostatnim roku rewitalizowano lub prace jeszcze trwają, to Park Tysiąclecia na lewobrzeżu, skwer przed Muzeum Etnograficznym i okolice Jordanek oraz tereny rekreacyjne na osiedlu Jar.

COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE