Zbiórka żywności dla Afgańczyków

2021-10-12 10:13
Zbiórka żywności dla Afgańczyków
Autor: pixabay.com

Fundacja Emic prowadzi zbiórkę żywności dla uchodźców z Afganistanu z ośrodka w Grupie koło Grudziądza. Potrzebna jest tzw. sucha żywność o długim terminie przydatności.

Oddać można makaron, ryż, kasze czy konserwy z ciecierzycą, grochem lub fasolą. Posłużą one do wyżywienia podopiecznych Ośrodka dla uchodźców w Grupie pod Grudziądzem, którymi zajmuje się Fundacja Emic. Ważne, by żywność była w nieotwartych opakowaniach, miała długi termin przydatności do spożycia i była w miarę możliwości posortowana. Ułatwi to fundacji rozdysponowanie podarowanych produktów.

Jesteśmy tam raz w miesiącu, reagujemy na najpilniejsze potrzeby. Teraz głównym tematem jest organizacja dyżurów prawnika i szukanie tłumacza, żeby pomóc w procedurze legalizacji pobytu tych, którzy przebywają obecnie w ośrodku. Potrzebujemy także żywności – mówiła nam Katarzyna Margalska-Sędziak z Fundacji Emic.

W Ośrodku znajduje się obecnie 169 osób, w tym 123 osoby pochodzą z Afganistanu. Wśród nich jest 65 dzieci. Są to głównie osoby ewakuowane przez polski rząd po przejęciu przez Talibów władzy w Afganistanie. Dary dla nich można przynieść do biura Fundacji przy ul. Klonowica 40, lub wysłać na adres Ośrodka dla Uchodźców w Grupie Koło Grudziądza: ul. Libeckiego 1 86-134 Dragacz. Fundacja stale poszukuje wolontariuszy ze znajomością języka angielskiego i rosyjskiego, by pomagać w podstawowych czynnościach osobom ubiegającym się o stały pobyt w Polsce.