Zapraszamy na wycieczkę po gotyckim Toruniu. Dzisiaj zajrzymy do kościoła św. Jakuba

2020-07-28 12:52

Gdy zapytamy Polaków, z czym kojarzy im się Toruń, to większość z nich odpowiada, że z piernikiem i Kopernikiem. Dopiero na trzecim miejscu jest gotyk, a przecież Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast średniowiecznych w Polsce. Przekona nas o tym toruński przewodnik Wojciech Olszewski.

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce, założonym na początku XIII wieku. Jest to bardzo dobrze zachowany kompleks dwóch miast średniowiecznych. O tyle ciekawy i wart odwiedzenia, że są to oryginalne budynki zespołu miejskiego. Wojna obeszła się z Toruniem łagodnie, więc nie było konieczności odbudowywania, jak np. w Warszawie. Możemy podziwiać ponad osiemdziesiąt zabytków sięgających korzeniami średniowiecza i gotyku. Najpiękniejsze toruńskie zabytki gotyckie to Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, Katedra św. Janów i Kościół św. Jakuba. Niestety zamek Krzyżakom zniszczyli mieszczanie i zostały tylko ruiny.

Toruński przewodnik zaprasza do odwiedzenia Kościoła św. Jakuba

Piękno Zespołu Staromiejskiego zostało docenione w 1997 roku zostało przez UNESCO wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Jeżeli chcecie wybrać się na wycieczkę po Toruniu z naszym przewodnikiem Wojciechem Olszewskim, to polecamy jego profil na Facebooku Zwiedzaj z Voytasem.

Strażnik miejski wskoczył do śmietnika by odzyskać portfel starszej pani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE