Zapraszamy na wycieczkę po gotyckim Toruniu. Dzisiaj zajrzymy do kościoła św. Jakuba

2020-07-28 12:52 Paweł Jankowski

Gdy zapytamy Polaków, z czym kojarzy im się Toruń, to większość z nich odpowiada, że z piernikiem i Kopernikiem. Dopiero na trzecim miejscu jest gotyk, a przecież Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast średniowiecznych w Polsce. Przekona nas o tym toruński przewodnik Wojciech Olszewski.

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce, założonym na początku XIII wieku. Jest to bardzo dobrze zachowany kompleks dwóch miast średniowiecznych. O tyle ciekawy i wart odwiedzenia, że są to oryginalne budynki zespołu miejskiego. Wojna obeszła się z Toruniem łagodnie, więc nie było konieczności odbudowywania, jak np. w Warszawie. Możemy podziwiać ponad osiemdziesiąt zabytków sięgających korzeniami średniowiecza i gotyku. Najpiękniejsze toruńskie zabytki gotyckie to Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, Katedra św. Janów i Kościół św. Jakuba. Niestety zamek Krzyżakom zniszczyli mieszczanie i zostały tylko ruiny.

Toruński przewodnik zaprasza do odwiedzenia Kościoła św. Jakuba

Piękno Zespołu Staromiejskiego zostało docenione w 1997 roku zostało przez UNESCO wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Jeżeli chcecie wybrać się na wycieczkę po Toruniu z naszym przewodnikiem Wojciechem Olszewskim, to polecamy jego profil na Facebooku Zwiedzaj z Voytasem.

Strażnik miejski wskoczył do śmietnika by odzyskać portfel starszej pani