Ruszyła internetowa zbiórka na renowację toruńskich nagrobków

i

Autor: M.Witt-Ratowska Ruszyła internetowa zbiórka na renowację toruńskich nagrobków

Ruszyła wirtualna kwesta na renowację zabytkowych nagrobków w Toruniu

2020-10-26 18:00

W tym roku nie usłyszymy charakterystycznego dźwięku wrzucanych monet do puszek podczas toruńskiej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Od 2003 roku zbiórka odbywała się 1 listopada na cmentarzu św.Jerzego. Tym razem, ze względu na koronawirusa i bezpieczeństwo kwestujących oraz odwiedzających cmentarz, kwestę przeniesiono do Internetu.

Ruszyła dziś (26 października) na portalu Zrzutka.pl i potrwa niemal dwa tygodnie. Jest to szansa, by do zbiórki zachęcać i zebrać więcej niż w trakcie tej tradycyjnej. Dowolną kwotę chętni mogą przekazywać do 8 listopada.

Zachęcam do wsparcia zbiórki, której celem jest renowacja zabytkowych pomników. W ubiegłym roku kwestarze zebrali prawie 23,5 tys. złotych. W tym roku dochód zostanie przeznaczony na odnowienie zabytkowego nagrobka Familii Landgraf

– informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rodzina Landgrafów przybyła do Torunia na przełomie XIX i XX wieku, choć część z nich opuściła miasto po decyzji traktatu wersalskiego o powrocie Torunia do niepodległej Polski. Landgrafowie byli ewangelikami, zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze, która ma zostać odnowiona, spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel. Pomnik na cmentarzu św.Jerzego powstał w 1912 roku.

Internetowa zbiórka prowadzona jest TU. Pieniądze można przelewać także na konto Towarzystwa Miłośników Torunia: 88 1090 1506 0000 0001 1280 4841.Ponadto przy wejściach na cmentarz św. Jerzego pojawią się banery z kodem QR. Po zeskanowaniu telefonem z odpowiednią aplikacją zostaniemy przekierowani na stronę internetową zbiórki.

Podczas dotychczasowych zbiórek, od 2003 roku zebrano około 220 tysięcy złotych i odnowiono za to ponad 30 zabytkowych pomników, między innymi: Władysława Szumana, Johanna Ephraima Wessel, Mariana Sydowa, kwatera rodzinna Leona i Wandy Szumanów, nagrobek Mariana Doerffera, pomnik aktorskiej rodziny Łodzińskich i Rodziewiczów, nagrobek Jana Chryzostoma Ornassa, gen. Stefana Ludwika de Latour, ks. Heliodora Grzymały-Łaszewskiego, Mieczysława Limanowskiego, Ludwika Kolankowskiego czy Antoniego Ignacego Żernickiego herbu Szeliga. Cmentarz św. Jerzego jest najstarszą z toruńskich nekropolii, został założony w 1811 roku.

W corocznych kwestach brało udział kilkadziesiąt osób - samorządowcy, parlamentarzyści, naukowcy, członkowie ToMiTo, artyści, znani torunianie oraz marynarze ORP Toruń. 

Renowacją nagrobków przez wiele lat zajmowali się studenci i pracownicy Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK.

Nowy blask domu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?