Z lasu w Raciniewie do Torunia. Na Placu Teatralnym stanie 20-metrowa choinka [AUDIO]

2020-12-04 21:53
Choinka z Raciniewa
Autor: Andrzej Goiński/Urząd Marszałkowski w Toruniu Choinka z Raciniewa

Choinka lada moment pojawi się przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Do połowy grudnia zostanie świątecznie przystrojona przez pracowników urzędu. Świerk pospolity pochodzi z lasów koło Raciniewa. Drzewo wybrały dzieci z Unisławia i Grzybna, które kilka dni temu były tam na wycieczce z leśnikami i marszałkiem województwa.

Taki sposób wyboru choinki, która stanie na Placu Teatralnym w Toruniu, to już kilkuletnia tradycja. Nie przeszkodziła jej nawet epidemia koronawirusa. Świerk jeszcze w ten weekend pojawi się przed urzędem. Potem przyjdzie czas na ozdoby, iluminację i szopkę obok.

Choinka kojarzy się z magiczną aurą, rodzinnym ciepłem i spotkaniami z najbliższymi. Szczególnie teraz w okresie pandemii potrzebujemy impulsu, który rozjaśni nam życie. Przygotujmy się do nadchodzących świąt szczerze, pozytywnie nastawiając do drugiego człowieka

– mówił marszałek Piotr Całbecki.

Świąteczne drzewko, właściwie drzewo, bo rozmiary ma słuszne - prawie 20 metrów wysokości, pochodzi z terenów leśnych koło Raciniewa. Świerk i tak byłby ścięty ze względów pielęgnacyjnych i hodowlanych - zapewnia Bogusław Kashyna z Nadleśnictwa Toruń:

W naszym lesie świerk jest gatunkiem pomocniczym, bo składem docelowym, który ma tu występować jest brzoza. Zależy nam na jej dobrym i mocnym drzewostanie w przyszłości, dlatego konieczne jest usuwanie innych drzew w cięciach pielęgnacyjnych. Wycinając ten świerk, łączymy zatem przyjemne z pożytecznym.

Wycieczka do lasu stała się również okazją do pogadanek o świętach i bezpieczeństwie. Z dziećmi spacerowała Honorata Galczewska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Spacer po lesie okazją do rozmów o świętach i ekologii:
Choinka przed Urzędem Marszałkowskim w 2019 roku
Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA Choinka przed Urzędem Marszałkowskim w 2019 roku
Sadzenie drzew w Toruniu