Łachy na Wiśle to pułapka - policjanci alarmują!

i

Autor: CC Wikipedia / Pko - praca własna Łachy na Wiśle to pułapka - policjanci alarmują!

Wiślańskie łachy to śmiertelne zagrożenie. Toruński WOPR ostrzega

2022-06-28 20:00

Nazywają ją królową polskich rzek, ale do jej dworskich cech zalicza się również niezwykła kapryśność – Wisła jak co roku latem kusi spragnionych ochłody i zaprasza na rozległe nanosy piachu.

Dotknięcie stopą niezdobytego jeszcze przez nikogo lądu może się wydawać romantyczne i ekscytujące. Chodzenie po łachach niesie za sobą ogromne ryzyko:

Poziom wody spada, łachy się pojawiają i ludzie znowu zaczynają kąpać się w Wiśle, spacerować po nanosach. A przecież wiadomo: Wisła to jest rzeka, rzeka to jest nurt, nurt to jest niebezpieczeństwo – nie róbmy tego! Co roku jest to samo: 90% naszych interwencji wiąże się ze spacerami po łachach. Ludzie różnie reagują: „a co mnie Pan będzie pouczał” – zdarzają się i takie głosy. My jako WOPR nie karzemy. Możemy, pouczać, prosić, uczulać. Czasem nawet straszyć.

– mówił nam prezes toruńskiego WOPR, Wojciech Lewko. Straszyć jest czym: niestabilny grunt rzecznej łachy w każdej chwili może zostać podmyty. W takiej sytuacji nieszczęśnik zostaje momentalnie wciągnięty w toń, a ratunek jest praktycznie niemożliwy. Jeżeli widzicie spacerowiczów na wiślańskich łachach, warto powiadomić o tym służby dyżurujące pod uniwersalnym numerem alarmowym 112.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE