Galeria 21 Wieku w Toruniu

i

Autor: Raimo-Lielbredis_Metaliczny-swiat To prawdopodobnie jedyna taka galeria w kraju

Wirtualna Galeria Sztuki 21 Wieku w Toruniu. Jedyna taka w Polsce [AUDIO]

2021-02-23 21:36

To jest pierwsza taka wirtualna galeria w Toruniu i w Polsce. Ma 21 pięter, na każdym z nich kilka sal w których prezentowane są prace artystów malarzy, filmowców i fotografików. Można ją dowolnie modyfikować; przestawiać ściany, dowolnie dobierać kolor ich wnętrz i drzwi. Jest lupa, by jeszcze dokładniej oglądać wystawiane prace. Są filmy, wywiady z autorami, a wszystko to, w kilku językach.

Epidemia koronawirusa wymusiła przeniesienie wielu dziedzin życia do Internetu. I choć wszyscy nie mogą doczekać się powrotu do normalności i kontemplowania sztuki na żywo, to wirtualna rzeczywistość będzie światem równoległym – uważa autorka galerii. 

Wirtualna Galeria Sztuki 21 Wieku w Toruniu. Jedyna taka w Polsce

Do „Galerii 21 Wieku” wejdziecie przez stronę www.forphotografy.eu.​ Ostatnio, galeria zaprasza na nową wystawę „Metaliczny świat Raimo Lielbriedisa”.

Wystawa prezentowana w Galerii 21 Wieku do 25 sierpnia pod tytułem „Metaliczny Świat Raimo Liebriediesa” przedstawia fascynacje autora kompozycją przedstawiającą krajobrazy odnalezione i zarejestrowane  przez artystę w czasie jego drogi życiowej oraz sceny z baletu, które uwiecznił towarzysząc baletnicom w czasie prób w Łotewskiej Operze Narodowej i Baletu w Rydze. Na uwagę zasługuje praca, w której podłożem obrazu platynowo-palladowego jest warstwa złota. Tytuł wystawy zwraca uwagę na niezwykłe wykorzystanie rzadkich metali palladu i platyny do stworzenia obrazu fotograficznego zamiast srebra, na którym przez dziesiątki lat oparte były procesy fotograficzne, zarówno negatywowe jak i pozytywowe.

W Polsce artysta przebywał kilkukrotnie uczestnicząc w plenerach fotograficznych oraz prezentując swoje prace w galeriach sztuki. Prowadził również warsztaty dla miłośników alternatywnych technik w fotografii.

Raimo Lielbriedis jest łotewskim fotografem. Fotografii poświęcił ponad trzydzieści lat życia. Pracował jako fotoreporter i fotograf reklamowy. W fotografii interesują go techniki oparte na technologiach popularnych w XIX wieku. Kilkanaście lat temu postanowił poświęcić się nauczaniu fotografii i rozpoczął pracę w Szkole Artystycznej im. Janisa Rozentals w Rydze. Pracę dydaktyczną połączył z własną twórczością poświęcając się alternatywnym technikom fotograficznym. Fotografując architekturę, ludzi i krajobraz prezentuje końcowe prace w postaci kopi wykonywanych na bazie samodzielnie przygotowywanych papierów, w których jako substancji światłoczułych używa soli palladu i platyny. Tak wykonane odbitki charakteryzuje niezwykła budowa tonalna obrazu oraz subtelne odcienie szarości, będące skutkiem wykorzystania do budowy obrazu dwóch metali: palladu i platyny. Czasami obrazy te wykonuje nie tylko na podłożu papierowym, ale również na listkach złota, nadając im niezwykły wygląd i kolorystykę. Zajmuje się również ambrotypią oraz fotografią otworkową. Tworzy kolekcje, które po wystawach znajdują nabywców w wielu krajach świata.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!