Toruń/zdj.ilustracyjne

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Toruń/zdj.ilustracyjne

Wielkanoc z kulturą w Toruniu. Zgodnie z zasadą "zostań w domu"

2020-04-11 0:54

Ostatnia Wieczerza w Horzycy, Zmartwychwstanie w Artusie, Wielki Tydzień w Muzeum Etnograficznym, Pasja w Muzeum Okręgowym - to tylko niektóre z refleksyjnych propozycji na święta. Ale znajdzie się też coś dla młodszych - spektakl w Baju Pomorskim, warsztaty batikowe, zabawy z kolorami, doświadczenia z pływającymi albo świetlnymi jajkami w Młynie Wiedzy.

Nie możemy wyjść z domu, ale możemy wejść do sieci, w dodatku o każdej porze, a tam czeka nas naprawdę duży wybór propozycji o tematyce okołoświątecznej. 

Wystarczy zajrzeć na profil Muzeum Etnograficznego w Toruniu i już można uzupełnić luki w znajomości obchodów Wielkiego Tygodnia na ludowo. Marta Domachowska i Joanna Sójka opowiadają, jak wyglądały (i jeszcze wyglądają) poszczególne dni oraz sama Wielkanoc. Poznamy symbolikę jajka, do tego warsztaty, jak krok po kroku wykonać świąteczne dekoracje, wycinanki i pisanki tradycyjnymi metodami. 

Na wizytę w Teatrze Horzycy warto się "nastawić" i nie zerkać jednym okiem w trakcie robienia sałatki. Polecamy Salon Poezji Online "A Nazareńczyk został sam". W czasie Wielkiego Tygodnia aktorzy wzięli na warsztat (we własnych domach i mieszkaniach) wiersze związane z oczekiwaniem, motywem postu, zadumy i Wielkanocy. Wśród czytanych poetów znajdują się Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Julian Tuwim, Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Leopold Staff i inni.
Do tego "Ostatnia Wieczerza" - improwizowany spektakl z ubiegłego roku. Tym razem online. Aktorzy prowadzili działania zapętlone przez dwie godziny, oparte na różnych wątkach powiązanych z „ostatnią wieczerzą”, kruchością życia, chlebem i pożywieniem, Biblią i pamięcią, śmiercią i duchami, tajemnicą, malarstwem, czy ciałem. Koniecznie. 

Dwór Artusa zaprasza na e-Koncert kompozytora i pianisty Sebastiana Zawadzkiego. Retransmisja wydarzenia z Artus Festivalu 2017 odbędzie się w samą Wielkanoc o godzinie 17.00 na artusowym kanale YT. Przed nami też kolejne spotkanie z cyklu "Historia jednego dzieła", jak zwykle na czasie - będzie to obraz "Zmartwychwstanie". 13 kwietnia opowie o nim Łukasz Wudarski, godz. 17.30. 

Z Artusa najbliżej, po sąsiedzku jest do Muzeum Okręgowego. Tam zawędrujemy do magazynów. To ta część, która w "normalnych" okolicznościach jest dla zwiedzających zamknięta. Tym razem jest odwrotnie i wypada z takiej okazji skorzystać. Cykl "OBRAZowo rzecz ujmując" przeniósł się też do Internetu - ostatni odcinek poświęcony został malarstwu Józefa Chełmońskiego. Na stronie muzeum na spokojnie można popatrzeć i także poczytać o tematyce pasyjnej w sztuce sakralnej - obrazy, witraże, rzeźby, ołtarze. Ale i "uczestniczyć" w obchodach Wielkiego Tygodnia w Gwatemali albo wykonać mazurek warszawski według przepisu z końca XIX wieku. 

I kolejna wizyta w teatrze. Tym razem w Baju Pomorskim i coś dla młodszych widzów. To spektakl "Bleee...", czyli historia o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy. Inspirowany musicalem Milosa Formana "Hair", dużo w nim śpiewu, muzyki i tańca. Spektakl w reżyserii Laury Słabińskiej, oglądać go można na kanale Baja od 11 kwietnia od godz. 12.00 do 13 kwietnia do godz. 18.00.

Komu wiedzy nigdy dość, zwłaszcza podanej w przyjemnej i lekkostrawnej formie, to polecamy odwiedzić Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i cykl z eksperymentami, także tymi świątecznymi.