Wielkanoc

i

Autor: Pixabay Czy trzeba pracować w Wielką Sobotę?

Wielkanoc

Wielka Sobota to dzień pracujący? Czy można mieć wolne? Sprawdziliśmy!

2023-04-07 9:00

Przed nadchodzącą Wielkanocą wielu ludzi zastanawia się, czy w te dni trzeba pracować? W przypadku ustawowego dnia wolnego od pracy zatrudniający musiałby zaproponować dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Jak jest faktycznie? Czy w Wielką Sobotę trzeba pracować? Sprawdziliśmy!

Praca w Wielką Sobotę 2023

Pracownicy firm i urzędów zastanawiają się, czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy? Jeśli dni ustawowo wolne od pracy wypadają w tygodniu, to pracownicy mogą zostać w domach rodzinnych i odpocząć od codziennych obowiązków zawodowych. Inaczej jest, gdy dni wolne od pracy wypadają w weekend np. w sobotę. W takiej sytuacji, osoby, które pracują "od poniedziałku do piątku" będą mogły dostać dzień wolny w terminie wyznaczonym przez szefa. Taki obowiązek wynika ze 130. artykułu Kodeksu pracy. Ale czy dotyczy to Wielkiej Soboty?

Czy w Wielką Sobotę się pracuje? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Zarówno pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy są ustawowo wolne od pracy. Wynika to z ustawy z 18 stycznia 1951 roku “o dniach wolnych od pracy”. W niektórych zawodach trzeba jednak przyjść do pracy. Wtedy pracodawca ma obowiązek "zwrócić" wolny dzień za pracę w święta lub wypłacić dodatek za pracę w święta.

Sama Wielka Sobota należy do tzw. Triduum Paschalnego. Składają się na nie: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Każdy z tych dni stanowi normalny dzień pracujący. W związku z tym firma nie musi oddawać dnia wolnego ani wypłacać dodatku za pracę w dni świąteczne - w tym za pracę w Wielką Sobotę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE