W sobotę w Toruniu zawyją syreny. Toruń uczci 76 rocznicę Powstania Warszawskiego

2020-07-30 16:21 Paweł Jankowski
Obelisk Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej w Toruniu
Autor: Paweł Jankowski Obelisk Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej w Toruniu

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń II Wojny Światowej dla Polaków. Trwające 63 dni Powstanie Warszawskie zorganizowane było przez Armię Krajową. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku.

Dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego w sobotę punktualnie o godzinie "Zero", czyli o 17:00, zostaną włączone syreny alarmowe na terenie Torunia. Sygnał będzie trwał 3 minuty. W tym czasie możemy sięgnąć pamięcią do tych tragicznych czasów.

W tym czasie pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej odbędą się toruńskiego obchody rocznicy wybuchu Powstania. Wydarzenie to zakończy wiązanka pieśni powstańczych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Jeszcze przed oficjalnymi obchodami odbędzie się „żywa lekcja historii”. Na starówce u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej wzniesiona będzie powstańcza barykada. Zobaczymy m.in. punkt sanitarny, polową drukarnię ulotek, punkt szycia opasek powstańczych i kuchnię polową. Organizatorem tej historycznej rekonstrukcji jest Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe.

Ale to nie jedyna atrakcja. Zespół Wokalno-Instrumentalny Aszera ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu w godzinach 14:00-16:30 zaśpiewa piosenki powstańcze.

Miasto apeluje do mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w sobotnich uroczystościach, o zabranie maseczek i zachowanie dystansu.

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.