Ciekawostka

W kościele straszy! Ludność przyciąga groza miejsca. Zobaczcie zdjęcia!

2023-03-28 8:33

W niewielkiej wiosce w Czechach, która znajduje się nieopodal Polski, zlokalizowany jest niezwykły kościół. Turyści, mimo mrożącego krew w żyłach klimatu, tłumnie odwiedzają to miejsce. Co jest takiego niezwykłego w tej świątyni? Otóż chodzi o... duchy! W tym starym kościółku modlą się duchy.

W małej wiosce w Czechach niedaleko granicy z Polską znajduje się stary kościół Św. Jerzego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie regularnie modlące się tam… duchy. W przeciwieństwie do podobnych zamków, kościołów czy lochów na świecie, tu naprawdę można je zobaczyć. Oczywiście jest jeden haczyk, który najwyraźniej nie przeszkadza tysiącom odwiedzających.

Zamontowano ją tymczasowo, a mimo to okazała się turystycznym hitem! Turyści chcą zrobić sobie tu zdjęcia, sprawdzić możliwości swojej wyobraźni i odwiedzić – przynajmniej w teorii – miejsce spoza utartego szlaku. Tymczasem jeszcze niedawno niszczejący kościół Św. Jerzego, dziś dzięki datkom może odzyskać swój blask. Uzbierano już ponad 23 tys. dolarów. Na szczęście duchy najpewniej z niego nie znikną.

Jakub Hadravy umieścił w starym kościele 32 figury duchów w 2012 roku. Mają przedstawiać mieszkających kiedyś w tutejszej wiosce Niemców sudeckich. Z historii: byli to Niemcy, którzy mieszkali w rejonie Sudetów, stąd ich określenie "Niemcy sudeccy". Czechy miały do nich wiele pretensji za otwartą wrogość do Czechów w 1939 roku oraz masowe poparcie dla Adolfa Hitlera i ruchu nazistowskiego. Artysta wykorzystał do tego gips i uformowane płótno. Dodatkowo rzeźby pokrył fosforem, dzięki czemu wiele z nich „świeci w ciemności”.

Kościół można zwiedzać po telefonicznej rezerwacji w sobotnie popołudnia (od godziny 13.00 do 16.00) i regularnie zjawia się tu ok. 150 osób. Dodatkowo raz w roku odbywa się tu msza z okazji Dnia Świętego Jerzego. Wtedy pośród duchów zasiada też wielu żywych.

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE