Uwięzieni w sieci. Kujawsko-pomorska młodzież nie zostanie bez pomocy

i

Autor: Pixabay

Uwięzieni w sieci. Kujawsko-pomorska młodzież nie zostanie bez pomocy

2022-02-02 20:14

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami smartfonów i komputerów – to przykre signum temporis współczesności. Na negatywne skutki uzależnienia od internetu najbardziej narażeni są najmłodsi i to do nich kierowany jest pilotażowy program terapeutyczny, który właśnie ruszył.

Uzależnienie od cyfrowych mediów to niebezpieczny, a wciąż bagatelizowany problem. We współczesnym świecie odcięcie się od rzeczywistości mediów społecznościowych, czy dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem internetu wymaga ogromnego wysiłku, a przeholować jest ekstremalnie łatwo. Specjaliści wskazują, że osoby uzależnione od cyfrowych mediów są o wiele bardziej zagrożone stanami depresyjnymi i lękowymi, częściej wykazują zachowania agresywne i cierpią na zaburzenia snu.

Program, adresowany do młodych mieszkańców naszego regionu i ich rodziców, jest bardzo ważny i potrzebny. Odpowiada na nowe zjawisko w sferze uzależnień, które może być niemal równie niebezpieczne jak te znane nam wcześniej. Cieszę się, nasz Ośrodek Terapii Uzależnień odpowiada na aktualne wyzwania – twierdzi marszałek Piotr Całbecki.

Od 1 lutego można składać wniosek o uczestnictwo w programie walki z uzależnieniem cyfrowym młodych. Programem są objęte osoby od 11 roku życia do zakończenia szkoły (19 lat dla liceów, 20 lat dla techników). Otrzymają one dostęp do konsultacji lekarskich i terapeutycznych, wystartowały również sesje rodzinne i grupowe ze wsparciem psychologicznym.

Prowadzenie programu powierzono Wojewódzkiemu Ośrodkowi Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Rejestracja na terapię uzależnień cyfrowych jest możliwa pod numerami telefonu 56 622 68 31 i 507 871 735.