Uwaga na upały i burze w Toruniu!

2022-06-27 7:40

Zagrzmieć w Toruniu może we wtorek, czwartek i piątek, a może nawet jeszcze w sobotę. Niebo wówczas nad miastem może być niespokojne, a oprócz towarzyszących opadów deszczu - może jak to przy burzy - również silniej zawiać!

W poniedziałek na toruńskich termometrach do 32 stopni powyżej zera i bez opadów, a za to bardzo dużo słońca. Nieco chłodniej, do 28 stopni we wtorek i środę, ale w czwartek i piątek będzie wręcz upalnie - nawet do 35 stopni Celsjusza. Jednak we wtorek oraz w te dwa najcieplejsze dni tego tygodnia - może zagrzmieć. To głównie popołudniu i wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę. Burzy przeważnie zawsze towarzyszą opady deszczu i nieco silniejszy wiatr. Biomet raczej korzystny, bo ciśnienie w okolicach 1010 hPa na toruńskich barometrach.

Przypominamy kilka zasad, jak powinniśmy zachowywać się w czasie upałów i burz. Najważniejsze to: nie zostawiać dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach. Te, podczas upału mogą okazać się śmiertelną pułapką. Temperatura ciała dzieci wzrasta od 2 do 5 razy szybciej, niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego.

Ważne, by unikać pełnego i otwartego słońca w godzinach 10.00, a 17.00. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zasypiać na słońcu – może to grozić udarem słonecznym, ale także poparzeniami skóry. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem i dobierać odpowiednią odzież i nakrycia głowy. Korzystając z wypoczynku nad wodą nie należy schładzać ciała wodą gwałtownie. Wchodząc do kąpieliska, należy robić to powoli, aby nie spowodować szoku termicznego. Należy też spożywać lekkostrawne posiłki i pić bardzo dużo wody. Alkohol może być śmiertelnie niebezpieczny.

W czasie burzy najlepiej pozostać w domu i pozabezpieczać swoje okna i balkony. Można także wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Jeżeli burza zastanie nas poza domem – najlepiej schrońmy się w samochodzie, ale zaparkowanym w miejscu, gdzie nie ma drzew. Schronienia nie powinniśmy szukać pod samymi drzewami. W trakcie burzy nie powinniśmy się też kąpać w morzu, jeziorze, czy innym zbiorniku wodnym. Szukając pomocy dzwońmy pod 112.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]