Depresja

i

Autor: Freepik Depresja wśród młodzieży w Polsce jest poważnym problemem

Urzędnicy i naukowcy zbadają dzieci. Sprawdzą, co pandemia i depresja zrobiły z młodzieżą?

2022-11-04 16:59

Skutki pandemii nadal odczuwają nasze portfele, zdrowie i często samopoczucie. Trzeba pamiętać, że pandemia wymusiła na młodzieży nauczanie zdalne oraz ograniczone kontakty z rówieśnikami. Często miało to negatywny wpływ na dzieci. To właśnie zbadają toruńscy naukowcy.

Miasto we współpracy z naukowcami – psychologami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zbada stan zdrowia psychicznego wśród toruńskiej młodzieży szkolnej. Pandemia wywarła negatywny wpływ na dzieci oraz młodzież i nad tym pochylą się specjaliści. Badania te pozwolą ocenić pewne problemy młodzieży i podjąć działania pomocowe.

Wiemy już z informacji, które są przekazywane w skali ogólnopolskiej, m.in. badania prowadziła Polska Akademia Nauk, czy oceny sytuacji, iż to spowodowało pogorszeni się stanu zdrowia psychicznego zwłaszcza wśród tych spośród dzieci i młodzieży, które borykały się już z problemami wcześniej, następnie zostało to pogłębione. Wstępne oceny mówiły o 44% dzieci zmagających się z objawami depresji. Dzisiaj mówi się o tym, że ten wskaźnik obniżył się do 38%. Natomiast tam, gdzie pojawia się problem depresji wśród młodych ludzi on jest niestety wyraźny i silny – informował prezydent Torunia Michał Zaleski.

Władze są przekonane, że ten problem występuje także w Toruniu. W związku z tym włodarze miejscy, urzędnicy oraz naukowcy chcą spojrzeć na to zjawisko bardziej analityczne i rzeczowo. W tym kontekście powstał pomysł współpracy miasta z naukowcami, psychologami z UMK w Toruniu. Wspólnym zamiarem jest ocena dobrostanu zdrowia psychicznego toruńskiej młodzieży po pandemii po okresie edukacji zdalnej. Dzięki temu miasto będzie mogło określić dokładniej jakie środki i zasoby będą potrzebne do udzielania wsparcia.

Pierwsze kroki już zostały podjęte. Na wniosek radnej z klubu Koalicji Obywatelskiej – Margarety Skerskiej Roman, zarezerwowano w budżecie Torunia 500 tys. zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na psychologów szkolnych, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów. W Toruniu realizowany będzie program diagnozy stanu zdrowia psychicznego młodzieży szkolnej. W tym momencie te proces już trwa. Wskazane środki zostały rozpisane na ten i przyszły rok budżetowy. Od przyszłego roku szkolnego ruszą już konkretne badania i system wsparcia psychologicznego. W początkowym etapie rozpoznawczym udział weźmie 1300 uczniów (jako tzw. próba badawcza). Ankietowani będą uczniowie z czterech szkół podstawowych – sp. nr 8, nr 11, nr 14, nr 34. Także trzy licea ogólnokształcące – nr 2, nr 4, nr 6, dwa technika – nr 13 i nr 5.

Naukowcy badają już problemy psychologiczne młodzieży szkolnej w całej Polsce. Długofalowe skutki pandemii można podzielić na trzy główne problemy: rozluźnienie więzi z rówieśnikami, izolację i naukę w trybie zdalnym oraz nieprawidłowe relacje rodziców i opiekunów z dziećmi. Kryzysowa sytuacja padła na podatny grunt, gdyż w 2019 roku co piąte dziecko w Polsce miało zaburzenia psychiczne.