Motylek

i

Autor: Paweł Jankowski Motylek

Upały w Toruniu - zadbajmy w szczególności o osoby starsze i dzieci

2020-08-07 13:14

Do poniedziałku (8-10.08) w Toruniu synoptycy przewidują temperatury do 32 stopni Celsjusza. Możliwe są też burze. Takie warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dbajmy w szczególności o osoby starsze i dzieci. Toruńscy policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa w upalne dni.

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach. Zamknięte auto podczas upału może okazać się śmiertelną pułapką. Dzieci do lat 3 są szczególnie narażone na wysokie temperatury, ponieważ mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, więc temperatura ich małego ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, mamy prawo wybić szybę i uwolnić malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

Unikaj przebywania na słońcu od 10:00 do 17:00. Jeśli musisz przebywać na powietrzu, staraj się wybierać miejsca zacienione. Unikaj zbytniego nasłonecznienia i pracy na otwartych terenach. Pod żadnym pozorem nie zasypiaj na słońcu – może to grozić udarem słonecznym i także poparzeniami skóry. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem i dobierać odpowiednią odzież i nakrycia głowy. Ubieraj się w przewiewne rzeczy z naturalnych materiałów (len, bawełna), zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry – lekka odzież o jasnych kolorach odbija promieniowanie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

Korzystając z wypoczynku nad wodą, także unikaj słońca. Ważne jest by nie schładzać ciała wodą gwałtownie. Wchodząc do kąpieliska, rób to powoli, aby nie spowodować szoku termicznego.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu i spożywaj zbilansowane, lekkostrawne posiłki. Należy również zadbać o odpowiednią ilość płynów dla twojego dziecka. Unikaj picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – powodują one odwodnienie organizmu. Ogranicz spożycie napojów alkoholowych, bo powodują dalsze odwodnienie organizmu.

Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?