UMK będzie oszczędzało

i

Autor: Freepik UMK w Toruniu planuje oszczędności

Uniwersytety w Polsce oszczędzają. Jak będzie z UMK w Toruniu?

2022-10-10 16:17

Jeszcze niedawno uniwersytety w Polsce miały serię poważnych problemów wywołanych pandemią COVID-19. Masowo wprowadzono zdalne zajęcia, ograniczono działanie bibliotek itp. Jednym słowem masa utrudnień, zarówno dla studentów, jak i nauczycieli akademickich oraz administracji. Ostatnimi czasy pojawiły się jednak nowe czarne chmury.

Drastyczny wzrost cen prądu spowodował niespotykany dotąd skok kosztów utrzymania budynków uczelni. Do tego dochodzą większe koszty za wodę oraz inne media. W związku z tym niektóre polskie uniwersytety podjęły decyzję o wprowadzeniu – całkowitych lub częściowych zajęć online (podobnie jak w pandemii). Pozwoli to zmniejszyć zużycie prądu i wyłączyć pewne budynki z ogrzewania pod nieobecność studentów oraz pracowników. Pod koniec września taką decyzję podjął Uniwersytet Białostocki. Skalkulowano tam, iż nowe ceny za ogrzewanie i prąd są zbyt duże.

 Rektor prof. Robert Ciborowski podpisał zarządzenie stanowiące, że zajęcia zdalne na UB będą odbywały się zdalnie od 7 stycznia do 6 lutego 2023 roku. Jakby tego było mało bardzo podrożały także materiały wykorzystywane przez uczelnie. Chodzi o rozmaite materiały, z których na zajęciach korzystają studenci (tu szczególnie kierunki techniczne).

Cięcia planuje też Uniwersytet Jagielloński, którego władze oniemiały na widok nowych cen prądu i związanych z tym kosztów. UJ otrzymał niedawno jedną z ofert na dostawy energii elektrycznej – 700% wyższa niż poprzednio (łącznie 182 mln zł za rok). Mówi się o oszałamiającym wzroście cen. Z tego względu zdecydowano o wprowadzeniu znacznych oszczędności. Największe wykłady będą odbywały się zdalnie. Rozważane jest też wprowadzenie w drugim semestrze zajęć stacjonarnych od poniedziałku do czwartku, do godziny 18.00. W pewnych okresach roku akademickiego także zostaną wprowadzone zajęcia online (styczeń i listopad).

Jak przedstawia się sytuacja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu? Na razie nie wprowadza się żadnych radykalnych zmian i ograniczeń. Mimo to władze uczelni doskonale zdają sobie sprawę z wielkich kosztów, jakie stoją przed uczelnią. UMK jest w trakcie opracowywania programu oszczędnościowego. Sprawa jest traktowana poważnie, gdyż ceny za prąd dla uniwersytetu mają wzrosnąć aż czterokrotnie! Obecnie trwają szczegółowe analizy i symulacje finansowe. Uczelnia podkreśla, że od lat starano się wprowadzać pewne oszczędności energii, zarówno z myślą o wydatkach, jak i klimacie. Mamy nadzieję, że ta odpowiedzialna postawa zostanie utrzymana, a zracjonalizowana polityka finansowa przyniesie pozytywne rezultaty w tym trudnym czasie. Najlepiej dla studentów, aby nie wprowadzano zajęć zdalnych, gdyż pamiętamy z okresu pandemicznego, że ta forma nauki była negatywnie oceniana przez wszystkich zainteresowanych. Kwestię oszczędności na UMK w Toruniu będziemy monitorować.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE