Tylko jedna tarcza ochroniła, pozostałe zawiodły. Ale Dom PRL-u w Toruniu się nie poddaje [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-03-01 7:29

To prywatna placówka, która w czasie pandemii na pomoc z zewnątrz raczej liczyć nie może. Dlaczego - to wyjaśnia nam w artykule Joanna Murawska, założycielka muzeum. Przez wiele miesięcy, podczas lockdownu, Dom PRL-u był nieczynny. Teraz zwiedzający muszą się umawiać telefonicznie na konkretną godzinę.

Ale to także dzięki nim to miejsce żyje. Miejsce wyjątkowe, bo trudno w Toruniu znaleźć podobną inicjatywę. Pani Joanna uruchomiła muzeum niespełna dwa lata temu. Kolejna rocznica będzie 1 maja.

Dom PRL-u powstał z pasji, na bazie rodzinnej kolekcji, prezentów od przyjaciół, a potem pamiątek od odwiedzających.Często przychodzą z prezentami, czyli przedmiotami z przeszłością i historią. Podczas naszej wizyty przyszła pani Elżbieta z lalkami z lat 60. Tym samym muzeum powiększa swoją kolekcję. Przedmiotów codziennego użytku z "czasów minionych" są tu tysiące. 

Ci, którzy wychowali się w latach od 60. do 80. ubiegłego wieku, z pewnością trochę się wzruszą i powspominają. Ilość przedmiotów z tamtej epoki imponuje. Od pudełek z zapałkami, kartek żywnościowych, dokumentów, czasopism, telefonów, maszyn do pisania, mebli, odkurzaczy, radioodbiorników, gramofonów, płyt, zabawek, ubrań (są nawet oryginalnie zapakowane, kilkudziesięcioletnie pończochy albo jedwabne szale z ówczesnymi metkami "Milanówek") po kryształowe bibeloty i całą zastawę "za szkłem, w meblościance na wysoki połysk". Jedną z cenniejszych pamiątek jest Książeczka Legitymacyjna ze sztuk pięknych na UMK z 1946 roku.

Młodsze pokolenie czekają zagadki w kuchni i łazience. Mnóstwo tam przedmiotów, których dzisiaj nie znajdziemy w naszych wnętrzach. Kotły do gotowania bielizny, tara, balia, pralka Frania z wyżymaczką, elektryczna maglownica i wciąż jeszcze zamknięte opakowania proszków, mydeł i płynów typu IXI, Jacek i Agatka, itp. Za to kuchnia pełna młynków, syfonów, naczyń nawet z połowy ubiegłego wieku. Szafka pełna ziarnistej kawy, często wystanej w długich kolejkach albo zdobyta w Pewexie.

Jak twierdzi właścicielka - próbowała podczas pandemii się zmobilizować i zinwentaryzować oraz policzyć wszystko. Zatrzymała się na gazetach, których naliczyła ponad 60 tytułów. Miejsce ma ogromny potencjał. Może w przyszłości większe lokum, żeby pomieścić te wszystkie skarby? Tylko, żeby pomoc była w odpowiednim czasie. Pani Joanna jest optymistką, mimo wielu trudności wierzy, że muzeum przetrwa i nie chce myśleć inaczej.

Muzeum Dom PRL-u mieści się przy Dworcu Toruń Miasto, Plac 18 Stycznia.

Tarcze zawiodły, goście nie. Dom PRL-u w Toruniu:
Muzeum "Dom PRL-u" w Toruniu

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!